Litvínov rozšiřuje kádr. Kouč Országh přivábil lotyšského obránce z KHL

(zdroj: twitter.com/hcdinamoriga)

Hokejový Litvínov hlásí další posilu do zadních řad. Roční smlouvu s opcí podepsal teprve třiadvacetiletý bek Uvis Janis Balinskis. Mladý Lotyš má za sebou nejen čtyři sezóny v Kontinentální hokejové lize, ale i trojnásobnou účast na mistrovství světa. „Počítáme s ním jako s jedním z top obránců,“ řekl po podepsání kontraktu kouč Vervy Országh.

Příchodu pomohla zejména situace lotyšského klubu, Dinamo Riga má ekonomické potíže. Nejproduktivnější obránce mužstva v loňské sezóně i proto zamířil do Čech. „Pro klub jsem se rozhodl, protože hraje v dobré lize a myslím, že se v něm můžu vyvíjet jako hráč i jako osobnost,“ řekl v rozhovoru pro klubový web.

„Je to hráč, který je v nejlepším hokejovém věku. Udělal obrovský progres v Dinamu Riga. Komplexní obránce, kterého můžeme využít do přesilovek i oslabení,“ řekl o něm litvínovský trenér Országh. Ten již dřívě přívital i ze švédského Örebra kanadského zadáka Aarona Irvinga, jeho představy o pevné defenzivě se tak pomalu naplňují.

Historicky třetího Lotyše v žlutočerném dresu přívítal i generální ředitel klubu Pavel Hynek. „Uvise jsem měl možnost poslední dva roky sledovat v KHL a v loňské sezóně udělal obrovský výkonnostní posun,“ řekl. „Byl nejlepším obráncem Dinama Riga. Je to mladý hráč s velkým potenciálem. I přes svůj mladý věk má za sebou tři seniorské šampionáty a přes 100 zápasů v KHL,“ dodává.

V úvodním rozhovoru se svěřil, že o Litvínovu toho příliš neví. „Moc ne, ale pár kluků jsem se ptal na mužstvo a město. Není sice úplně největší, ale prý má skvělé fanoušky. To mám rád, na ledě vám to může hodně pomoct,“ řekl. Přesto, že působil v KHL, neočekává snadnou soutěž. „Podle mě to není lehká liga, možná bude oproti KHL trochu rozdílná. Ale každopádně to nebude lehké, říkali to i ostatní kluci, kterých jsem se ptal,“ dodal.

Pomoci se adaptací by Balinskisovi mohli pomoct i světové šampionáty. „Určitě, národní tým vám hodně pomůže. Hrál jsem proti velmi dobrým hokejistům, pro každého hráče je to dobrá zkušenost,“ dodává obránce, který ve třech šampionátech nasbíral 19 startů. „Všechny jsem si moc užil. Je skvělé nastoupit proti nejlepším hráčům a týmům na světě,“ pokračuje.