Legenda se po osmi letech vrátila na led a předčila Jágra

i Ilustrační foto: Pixabay.com
                   

Osmačtyřicetiletý Jaromír Jágr byl na české hokejové scéně po celou dobu trvání této sezóny vůbec nejstarším hráčem. Zápas mezi kluby LHL Jestřábi Prostějov a Duklou Jihlava v první lize ovšem přinesl změnu na vedoucích pozicích. Do hry totiž nastoupil téměř devětačtyřicetiletý veterán Jiří Vykoukal, jenž si v rámci předčasných oslav svých narozenin připomněl časy, kdy se zběsile proháněl na ledě. Přestože svým výkonem rozhodně nezklamal, konečnému výsledku 2:5 stejně nakonec nezabránil.

Početná marodka vyhnala legendu z odpočinku

Olomoucký rodák Jiří Vykoukal se s kariérou profesionálního hokejisty rozloučil už v roce 2012, kdy odehrál posledních několik zápasů v barvách plzeňské Škodovky. Na svůj milovaný sport ovšem nezanevřel a o dva roky později začal trénovat hokejový klub v Prostějově. Tam nejprve plnil roli manažera a asistenta kouče, později se stal hlavním lodivodem týmu, který je pravidelným účastníkem Chance ligy.

V nadstavbové části o předkolo play-off se jeho svěřenci potýkají se ztrátou devíti bodů a také rozsáhlou marodkou, která nakonec zapříčinila, že se Jiří Vykoukal musel znovu prohánět na ledové ploše. Nutno podotknout, že navzdory svému vysokému věku svým mladším kolegům rozhodně stačil. Po fyzické stránce působil stejně připraveně, jako když se před osmi lety loučil. Navíc se mu podařilo překonat Jaromíra Jágra – doposud nejstaršího hokejistu v českém prostředí.

Bohužel se ale návratu se šťastným koncem nedočkal. Jestřábi Prostějov podlehli Dukle Jihlava vysoko 2:5 a sen o postupu do play-off se jim výrazně vzdálil. Vykoukala mohla těšit alespoň skutečnost, že mu ve stoje tleskali domácí i hostující fanoušci.

Dobří holuby se vracejí i v prostředí hokeje

Opětovný start Jiřího Vykoukala není v českých vodách ojedinělý. Vzpomeňme například českobudějovického trenéra Václava Prospala, jenž v průběhu listopadu odehrál jeden zápas po boku svých svěřenců. Dokonce i Jiří Šlégr se ještě nedávno pokoušel předat zkušenosti přímo na ledové ploše.

Jiří Vykoukal začínal s hokejem v rodné Olomouci, odkud se ještě jako mladík přesunul do zámoří. Tam se snažil několik let prosadit mezi světovou elitu, bohužel mu ale nebylo přáno. Vrátil se proto zpátky na evropský kontinent švédské MODO Hockey, finské ESPO Blues, TPS Turku a především pražskou Spartu, s níž dosáhl na čtyři extraligové tituly (první dva se datují ještě do dob Československa).

Jako reprezentační obránce si ze světových šampionátů přivezl dvě zlaté a dvě bronzové medaile.

Ilustrační foto: Pixabay.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články