Kouč mistrů světa Rulík promluvil o svém tvrdém pádu na dno. Zažil si toho opravdu hodně

Kouč českých šampionů Radim Rulík o sobě příliš nemluví. Ale když svolí, stojí to za to. Mimo jiné prozradil, kdo mu v životě pomohl a čím vším si musel projít.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta ČR
                   

Rulíkova kariéra měla poměrně raketový start. Už ve 34 letech měl jako asistent trenéra Jaroslava Holíka podíl na historickém zlatu hokejové dvacítky na MS. A další velký úspěch přišel u národního týmu ve Vídni 2005, kde měl Rulík možnost dirigovat hráče velikosti Jágra, Ručinského či Prospala. „Byl jsem asistent, ale z devadesáti procent to byla trenérská zásluha Vládi Růžičky a Ondry Weissmanna,“ vzpomínal pro iDnes Rulík.

Nedalo se s ním vyjít

Jenže pak přišel tvrdý pád na dno. „Já byl k reprezentaci jmenovaný ještě k Ivanu Hlinkovi, který se ale zabil v autě. Beru to tak, že jsem se spíš mohl turnaje zúčastnit. A po něm jsem šel dělat asistenta Marku Sýkorovi do Plzně, kde mě ale po roce poslali k juniorce,“ popsal Rulík, o němž se tradovalo, že je namyšlený a nedá se s ním vyjít. „Mám zvláštní ksicht, který k tomu inklinuje. A taky musíte párkrát sami padnout na držku. Mám sebereflexi, musím si to srovnat v hlavě a řeknu si, že to takhle nepůjde a musí se něco změnit,“ prohlásil v minulosti.

Trenérské řemeslo se učil od těch nejlepších. Jedním z nich byl právě Ivan Hlinka, jehož život vyhasl v roce 2004 při autonehodě. „On byl výborný v komunikaci s hráči. Nevím, jestli se to dá naučit, ale dá se k tomu dospět. Líbilo se mi, jak se Ivan choval v situacích, kdy se nedařilo. Zachoval absolutně chladnou hlavu. Nepanikařil,“ prozradil Rulík pro iDnes.

Rulík získal titul s Litvínovem

Hlinka byl také jedním z lidí, kteří Rulíkovi pomohli restartovat kariéru. Působil v několika extraligových klubech, ale další úspěch dlouho nepřicházel. Povedlo se to až v sezoně 2014/2015, v níž slavil překvapivý triumf v extralize s Litvínovem. V minulém ročníku se po zisku bronzu musel pakovat z Pardubic. A to se na konec ukázalo jako dar z nebes.

Zlatem z Prahy to nekončí. Národní tým může být díky zázračnému chlapci ještě silnější

Rulík se stal nástupcem finského kouče Kariho Jalonena na české reprezentační střídačce. Jeho úkol byl velmi složitý. Vyhrát domácí MS. Výsledek už všichni známe. Mise byla po úžasných výkonech splněna. „Abyste se stali trenérem reprezentace, musíte mít i podporu z nejvyšších hokejových míst. Musí se to sejít, a že se to povedlo v mém případě? V životě bych tomu nevěřil,“ řekl po svém nástupu do funkce.

Stejně tak byl v úžasu po nedělní zlaté jízdě. Česku zajistil titul světových šampionů po dlouhých 14 letech. „A taky po 39 letech v Praze. Myslím, že docela dobrý. Zní to hezky. Samozřejmě si to užívám. Ale hlavně pro ty kluky je to odměna. Tým zdobila soudržnost, týmovost, obětavost, srdce. Před mistrovstvím jsem byl na kluky neskutečně ostrý,“ přiznal Rulík. „Myslím, že ti kluci dokázali, že byli nominováni oprávněně. Odvedli fantastický výkon,“ dodal osmapadesátiletý rodák z Ostrova, který před finále proti Švýcarsku (2:0) kritizoval rozhodčí, jak jsme také psali na SportechŽivě.

Věřili jste trenéru Rulíkovi před MS? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články