Konec Paláta v Tampě Bay je nevyhnutelný, dohoda by se rovnala zázraku. Proč dává smysl přesun do Detroitu?

Celou kariéru v NHL hájil barvy Tampy Bay. Nyní to vypadá, že Ondřej Palát změní dres. Za pár hodin se otevře trh s volnými hráči a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu patří k nejžádanějšímu zboží.

i Zdroj fotografie: Tampa Bay Lightning
                   

Jedenatřicetiletý útočník má za sebou další skvělou sezónu. Na jejím konci sice nedosáhl na Stanley Cup, jako v předchozích dvou letech, přesto patřil k nejvýraznějším hráčům Tampy Bay. V play-off ve 23 utkáních dal 11 gólů a připsal si i 10 asistencí. Navíc je Ondřej Palát obrovsky platný v útoku i v obraně. Přesto s největší pravděpodobností po deseti letech změní působiště.

Peníze až na prvním místě

Není pochyb o tom, že rodák z Frýdku-Místku upřednostňoval pokračování v dresu Lightning. Jenže mu skončila smlouva, která mu zajišťovala roční příjem 5,3 milionů dolarů (cca 130 milionů korun). Po letošních výkonech je jasné, že nehodlá s nároky příliš couvat. Tampa Bay má pod platovým stropem minimální prostor, a to je největší zádrhel. Po výměně Ryana McDonagha to dělá asi 5,9 milionů dolarů. Smlouva končí i Janu Ruttovi. Bolts tedy potřebují za zmíněnou částku zaplatit dva obránce a útočníka.

iZdroj fotografie: Tampa Bay Lightning

Dovedete si představit, že by Ondřej Palát po uplynulé sezóně kývl na smlouvu s platem kolem 3 milionů dolarů? Jinde téměř jistě dostane lepší nabídku, klidně i dvojnásobek. Evolving Hockey předpokládá pro českého hokejistu tříletou smlouvu dohromady za 16,7 milionů dolarů. Pro jedenatřicetiletého hráče navíc může jít o poslední „velký“ kontrakt. Neznamená to ale, že Lightning stále nemohou Paláta znovu podepsat. Nicméně zájem o českou hvězdu mají například New Jersey a Seattle. Smysl by rozhodně dával odchod do Detroitu, a to hned z několika důvodů.

Zavolá Yzerman?

Když pomineme, že Red Wings mohou Palátovi nabídnout klidně 6 milionů dolarů na rok, výraznou roli může sehrát Steve Yzerman. Generální manažer Detroitu dříve působil v Tampě a právě on vyjednal všechny kontrakty českého hráče. Navíc ho v roce 2011 vybral při draftu. Hlavním trenérem týmu z města automobilů v příští sezóně bude Derek Lalonde, který uplynulé čtyři roky působil jako asistent na lavičce Lightning. Přesně tak ví, co Palát dokáže.

iZdroj fotografie: Tampa Bay Lightning

Detroit potřebuje v létě sehnat primárně centra a levého beka. Těžko byste ale hledali mezi volnými hráči někoho, kdo by dával pro Red Wings takový smysl a měl na tým tak velký dopad jako Ondřej Palát. „Přestože Detroit nemá na křídle žádnou velkou díru, Palát by představoval jasné posílení útoku. Mohl by se perfektně hodit k Jakubu Vránovi nebo Lucasi Raymondovi jako dravý, vítězný hráč, který přináší hodnotu na obou stranách,“ okomentoval případný přínos Paláta pro Athletic Max Bultman.

Měl by Ondřej Palát zůstat v Tampě za cenu výrazného snížení platu, nebo odejít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články