Konec Paláta v Tampě Bay je nevyhnutelný, dohoda by se rovnala zázraku. Proč dává smysl přesun do Detroitu?

Celou kariéru v NHL hájil barvy Tampy Bay. Nyní to vypadá, že Ondřej Palát změní dres. Za pár hodin se otevře trh s volnými hráči a dvojnásobný vítěz Stanley Cupu patří k nejžádanějšímu zboží.

i Zdroj fotografie: Tampa Bay Lightning
                   

Jedenatřicetiletý útočník má za sebou další skvělou sezónu. Na jejím konci sice nedosáhl na Stanley Cup, jako v předchozích dvou letech, přesto patřil k nejvýraznějším hráčům Tampy Bay. V play-off ve 23 utkáních dal 11 gólů a připsal si i 10 asistencí. Navíc je Ondřej Palát obrovsky platný v útoku i v obraně. Přesto s největší pravděpodobností po deseti letech změní působiště.

Peníze až na prvním místě

Není pochyb o tom, že rodák z Frýdku-Místku upřednostňoval pokračování v dresu Lightning. Jenže mu skončila smlouva, která mu zajišťovala roční příjem 5,3 milionů dolarů (cca 130 milionů korun). Po letošních výkonech je jasné, že nehodlá s nároky příliš couvat. Tampa Bay má pod platovým stropem minimální prostor, a to je největší zádrhel. Po výměně Ryana McDonagha to dělá asi 5,9 milionů dolarů. Smlouva končí i Janu Ruttovi. Bolts tedy potřebují za zmíněnou částku zaplatit dva obránce a útočníka.

iZdroj fotografie: Tampa Bay Lightning

Dovedete si představit, že by Ondřej Palát po uplynulé sezóně kývl na smlouvu s platem kolem 3 milionů dolarů? Jinde téměř jistě dostane lepší nabídku, klidně i dvojnásobek. Evolving Hockey předpokládá pro českého hokejistu tříletou smlouvu dohromady za 16,7 milionů dolarů. Pro jedenatřicetiletého hráče navíc může jít o poslední „velký“ kontrakt. Neznamená to ale, že Lightning stále nemohou Paláta znovu podepsat. Nicméně zájem o českou hvězdu mají například New Jersey a Seattle. Smysl by rozhodně dával odchod do Detroitu, a to hned z několika důvodů.

Zavolá Yzerman?

Když pomineme, že Red Wings mohou Palátovi nabídnout klidně 6 milionů dolarů na rok, výraznou roli může sehrát Steve Yzerman. Generální manažer Detroitu dříve působil v Tampě a právě on vyjednal všechny kontrakty českého hráče. Navíc ho v roce 2011 vybral při draftu. Hlavním trenérem týmu z města automobilů v příští sezóně bude Derek Lalonde, který uplynulé čtyři roky působil jako asistent na lavičce Lightning. Přesně tak ví, co Palát dokáže.

iZdroj fotografie: Tampa Bay Lightning

Detroit potřebuje v létě sehnat primárně centra a levého beka. Těžko byste ale hledali mezi volnými hráči někoho, kdo by dával pro Red Wings takový smysl a měl na tým tak velký dopad jako Ondřej Palát. „Přestože Detroit nemá na křídle žádnou velkou díru, Palát by představoval jasné posílení útoku. Mohl by se perfektně hodit k Jakubu Vránovi nebo Lucasi Raymondovi jako dravý, vítězný hráč, který přináší hodnotu na obou stranách,“ okomentoval případný přínos Paláta pro Athletic Max Bultman.

Měl by Ondřej Palát zůstat v Tampě za cenu výrazného snížení platu, nebo odejít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Na český trh míří další čínský gigant. Majitel Volva nabízí bezkonkurenční cenu, nízkou spotřebu a bohatou výbavu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: nic jí neodolá aneb Jak ukrajinská puška „krájí“ pancíř ruských obrněných vozidel jako nůž máslo. Zásah cíle je rychlý a ničivý
Události247.cz
Události247.cz
Zákony mluví jasně: Řidičům hrozí pokuta i za jedno zatroubení během jízdy
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Milovníci kávy se mohou radovat: Má mnoho překvapivých pozitiv na lidské zdraví, důležité je však dávkování