Konec Číňanů v Čechách, a s naprosto tristní bilancí

i Foto: katusaresearch.com
                   

Pokus, který se tak úplně nevydařil. Čínský hokejový klub China Golden Dragon působil po dobu jedné sezóny v české druhé lize – střed a nutno podotknout, že většina jeho zápasů působila jako hra kočky s myší. Celkově celek odehrál 42 zápasů a z ledové plochy ani jednou neodešel jako vítěz. Navíc v průměru inkasoval téměř deset branek za jeden zápas. Pohled na konečný poměr mezi vstřelenými a inkasovanými brankami je rovněž úsměvný – 75:406. Není se ostatně čemu divit, že pokračování spolupráce momentálně není na pořadu dne.

Nápad spojit síly vznikl v průběhu loňského jara

Čína bude za dva roky hostitelem zimních olympijských her a ostatními reprezentačními týmy touží držet krok. I proto se na jaře roku 2019 zrodil nápad spojit čínský hokej  s tím českým a ukázat tak, jak si tamní hokejisté v porovnání s okolním světem vlastně vedou. Mladý výběr China Golden Dragon se tedy zapojil do druhé ligy – střed, což se nakonec neukázalo být příliš šťastným rozhodnutím.

V sezóně 2019/2020 odehrály všechny týmy z třetí nejvyšší soutěže u nás 42 zápasů a nutno podotknout, že ačkoli některé kvalitou rozhodně neoplývaly, přinejmenším body od čínských protihráčů měly v podstatě zaručené. Zahraniční celek totiž ani jednou nevyhrál, jediný bod získal proti Písku v zápase, kde ještě minutu před koncem překvapivě vedl. Pak to ale začalo jít pořádně z kopce. Poslední hořkou kaňkou za působením v Čechách budiž utkání proti Klatovům, ve které zlatí draci inkasovali 12 branek a nenašly ani jedinou odpověď.

U statistik ještě chvíli zůstaneme. Ve dvaceti zápasech čínský klub inkasoval více než deset branek, největší „darda“ na něj čekala v Příbrami. Tehdy totiž soupeř jejichž síť rozvlnil rovnou devatenáctkrát. Děsivý poměr mezi vstřelenými a inkasovanými brankami hovoří za vše – 76:406. Pokud chtěli představitelé Číny zjistit, jak na tom v porovnání s ostatními zeměmi jsou, musí se teď propadat studem.

Týmu nepomohla ani česká stopa

Za spoluprací mezi čínským a českým hokejem stojí z velké části i kladenská hokejová ikona Jaromír Jágr, jenž Asiatům v létě poskytl domácí stadion jako dočasné sídlo. Klub se později přesunul do sportovního areálu ve Slaném. Trénování mladíků se ujal zkušený Jiří Šejba, jehož faktor ovšem k lepším výsledkům nepomohl.

Stejně tak se minuly účinkem tuzemské posily v podobě Jakuba Kučery, Adama Zicha, Martina Bláhy, Pavla Husarika, Martina Nagyho či Michala Kučery, ačkoli poslední zmíněný se stal nejproduktivnějším hráčem týmu s 24 body.

Samozřejmě se našly i světlé výjimky, které mezi ostatními čínskými hokejisty vybočovaly z davu. Teprve sedmnáctiletý Ming-ťü Čeng nastoupil do jednatřiceti zápasů a nastřílel 14 branek. Zle si nevedl ani Sü-tung Siang s 22 kanadskými body. Tím ovšem výčet pozitivních věcí končí. Smutek na straně zlatého draka určitě převládá i kvůli skutečnosti, že si tuto drtivou lekci v Čechách musel zaplatit.

Foto: katusaresearch.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články