Vyladí Jalonen tým tak, aby Češi přivezli z mistrovství světa medaili? Optimismus je na místě, euforie nikoliv

Trenér Kari Jalonen odvádí u českého národního týmu skvělou práci. Je to vidět na dosavadních výsledcích a hlavně na výkonech. Jenže co fungovalo v Ostravě, nemusí ladit na mistrovství světa. Zvláště po výrazných změnách v sestavě.

i Zdroj fotografie: SC Bern
                   

V Ostravě předvedli čeští hokejisté parádní výkony, které spustily vlnu nadšení. Národní tým po dlouhé době bavil. To je skvělá zpráva, směrem k mistrovství světa je ale na místě trochu krotit očekávání. Příprava je jedna věc a samotný šampionát druhá. Potvrdila to loňská zkušenost. Pešánův výběr vyhrál všech devět přípravných zápasů s tím, že v generálce Češi smetli Rusko 4:0. V Rize pak ale se stejným soupeřem padli, následně prohráli i se Švýcarskem a Bělorusko porazili až po prodloužení. Ve čtvrtfinále pak nestačili na Finsko (0:1).

Pořádný vítr v kabině

Ale zpět do reality. Po domácím turnaji odletěla do Švédska reprezentace ve výrazně jiném složení. Finský trenér povolal čtyři finalisty z extraligy a šest hráčů z NHL. Ve Stockholmu nastoupil ve čtvrtek proti domácím i David Krejčí. To máme třetinu soupisky. Drtivá většina z těchto jmen s velkou pravděpodobností pojede na mistrovství světa. Suma sumárum jde o gólmana, pět beků a čtyři útočníky. Nabízí se otázka: Neztratí mužstvo při tolika změnách ostravskou tvář?

iZdroj fotografie: Hockey Sverige

Trenéři se navíc rozhodli před soubojem s Tre Kronor roztrhat řadu fungujících dvojiček. Koneckonců už vědí, co funguje a je potřeba zjistit, jaká bude chemie mezi hráči v jiném složení. Zápas se Švédskem přinesl řadu odpovědí. V první řadě je třeba říct, že domácí hokejisté předvedli úplně jiný výkon než v minulém vzájemném střetnutí. Český tým výrazně přestříleli a hlavně ve třetí třetině byli lepší (na střely 13:3). Přesto padli 1:2.

Kvalita na buly a famózní Langhamer

Hra Jalonenova výběru sice poněkud drhla, přinesla ovšem i řadu pozitiv. Třeba výtečně zvládnutá oslabení. Za zmínku určitě stojí, že Češi padali do střel, jako by hráli play-off. David Krejčí, Petr Kodýtek a Michael Špaček navíc měli výtečná čísla na buly. Velkou roli sehrál Matěj Stránský. Nejprve vyhrál důležitý souboj za brankou a nahrál na úvodní gól Skleničkovi. Při druhé české trefě pak v přesilovce výborně zaparkoval na hranici brankoviště a znemožnil Hellbergovi výhled. Přesně takové hráče, kteří se nebojí jít do soubojů, které bolí, reprezentace potřebuje.

Skvěle a s velkým klidem také ve čtvrtek zachytal Marek Langhamer. O nulu přišel až devatenáct vteřin před koncem. Hodně hlasitě si řekl místo na soupisce pro mistrovství světa. Očekávanou jedničkou zřejmě bude Karel Vejmelka. Gólman Arizony ovšem sympaticky počítá s tím, že si pozici musí vybojovat. V sobotu ho čeká premiéra v národním týmu. Proti Finům nastoupí i Tomáš Hertl a Radim Šimek.

Čekat na gólmana z NHL nebo vzít Lukeše?

Otázkou je, kdo bude třetím brankářem do party. Štěpán Lukeš předvádí výborné výkony, generální manažer i trenéři ale napjatě sledují úvodní kolo Stanley Cupu. V něm rozhodně vypadne Pavel Francouz (Colorado), nebo David Rittich (Nashville). Ve Washingtonu chytá Vítek Vaněček a v úvahu přichází i Dan Vladař z Calgary. Na gólmana Capitals by se určitě vyplatilo počkat, účast ale může zatrhnout klub, podobně jako v případě Jaškina a Zadiny.

iZdroj fotografie: Washington Capitals

Pokud jde o další případné posily z NHL, ve hře mohou být třeba Pastrňák, Palát, Rutta, Gudas, Kaše nebo Kämpf. A teď si představte, že by čtyři měli těsně před začátkem šampionátu doplnit tým, který trenéři ladí přes měsíc. Nechtít Pastu je asi nemyslitelné, ale za sebe bych celkově dal šanci spíše hráčům z extraligy, kteří předváděli v přípravě výborné výkony. Například osmnáctiletý David Jiříček. A zajímavost na konec: Na soupisce jsou nyní hned čtyři hráči Karlových Varů. Asi tam hokej dělají dobře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak jednoduše a u každého auta ušetřit několik litrů paliva. Bez investic, bez starostí, bez námahy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský Scarabee se může při průzkumu plížit téměř neslyšně a zároveň je schopen zničit i tank
Události247.cz
Události247.cz
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?