Kluby, které letos mohly stanout na vrcholu NHL

Zástupci nejlepší hokejové ligy světa trpělivě čekají, jestli se letošní ročník NHL dohraje do zdárného konce. Pokud bychom se řídili podle dosavadních výsledků v základní části, které týmy by se pravděpodobně i v následném play-off dostaly hodně daleko? O Stanley Cup mohlo zabojovat poměrně velké množství českých hokejistů.

Zdroj fotografie: theathletic.com

Zástupci nejlepší hokejové ligy světa trpělivě čekají, jestli se letošní ročník NHL dohraje do zdárného konce. Vzhledem ke stále se zvyšujícímu počtu nakažených novým typem koronaviru způsobujícím nemoc COVID-19 se však zdají být jakékoli naděje na další zápasy naprosto zcestné. Pokud bychom se řídili podle dosavadních výsledků v základní části, které týmy by se pravděpodobně i v následném play-off dostaly hodně daleko? O Stanley Cup mohlo zabojovat poměrně velké množství českých hokejistů.

Colorado Avalanche (Pavel Francouz)

Zdroj fotografie: milehighhockey.com

Dravé mládí měl ve vyřazovacích bojích NHL představovat klub Colorado Avalanche, který letošními výkony mnohé překvapoval. V rámci Západní konference posbíral celkem 92. bodů a právem tak zaujímal druhé místo v průběžném pořadí. Hlavní zásluhu na tomto skvělém počinu měl bezesporu čtyřiadvacetiletý útočník Nathan MacKinnon, který s 93 kanadskými body za 35 branek a 58 asistencí patřil mezi pět nejproduktivnějších hráčů celé soutěže. Oproti svým týmovým spoluhráčům posbíral o téměř polovinu zářezů do statistik více.

Pochvalu si pak jistě zaslouží také český brankář Pavel Francouz, který využil zranění klubové jedničky Phillipa Grubauera a upozornil na sebe pátými nejlepšími statistikami mezi zámořskými gólmany. Důležitou roli měl sehrát také v následném play-off a klidně mohl dosáhnout i na prestižní Stanleyův pohár. Jak by to ale skutečně dopadlo, se už nejspíš nikdy nedozvíme.

Tampa Bay Lightning (Ondřej Palát)

Zdroj fotografie: rawcharge.com

Americký hokejový klub je pravidelným účastníkem vyřazovacích bojů zámořské NHL a přestože družina kolem famózního Stevena Stamkose každoročně pomýšlí na zisk Stanleyova poháru, tolik štěstí jim bohužel není přáno. V tuto chvíli se zdá, že k prolomení neúspěšné šňůry nedojde ani letos. Počkat si tak bude muset i osmadvacetiletý český útočník Ondřej Palát, jenž se z hlediska klubové produktivity umístil na sedmém místě a každopádně mířil mnohem výš. Snad mu vynucená pauza pomůže s vyladěním střelecké formy.

St. Louis Blues

Úřadující mistr je jediným zámořským klubem z horních pater, v jehož barvách momentálně nepůsobí ani jeden jediný Čech. Vzhledem k prvnímu místu v Západní konferenci a celkově druhému nejvyššímu počtu získaných bodů (94) to ale asi málokterému fanouškovi vadí. Hokejisté St. Louis Blues měli slušně našlápnuto k obhajobě titulu, nakonec se však musí spokojit jen s představami, jaké by bylo slavnou trofej pozvednout nad hlavu dvakrát po sobě.

Boston Bruins (David Pastrňák, David Krejčí, Ondřej Kaše)

Podle dosavadních výsledků v základní části se zdálo, že o titul mistra NHL se stejně jako v předešlém roce poperou hokejisté St. Louis Blues a Bostonu Bruins, přičemž druhý zmíněný klub měl k celkovému prvenství statisticky přeci jen o něco blíž. Jako jediný tým se totiž Medvědi dokázali dostat přes magickou hranici sta bodů, k čemuž dopomohla trojice českých hráčů.

Čtyřiadvacetiletý křídelník Ondřej Kaše a třiatřicetiletý centr David Krejčí si ostudu rozhodně neudělali. Pozornost si pro sebe ale samozřejmě ukradl především David Pastrňák, který prožil životní sezónu. S pětadevadesáti kanadskými bodů zaujal třetí místo v tabulce produktivity, mezi střelci dokonce držel prvenství, ačkoli se na něj v posledních týdnech dotáhl Alexander Ovečkin. Perfektní ročník by si rodák z Havířova určitě zasloužil korunovat trofejí, jenže koronavirus byl bohužel proti.