Jak skončili zlatí hokejisté České republiky z roku 2010?

Foto: ekonom.ihned.cz

Podceňovaný tým, od kterého nikdo nečekal zázraky. Tak by se zřejmě dalo jednoduše popsat vnímání tuzemského národního výběru na světovém šampionátu v roce 2010. Tým postrádal slavná jména z NHL, v základní skupině se mu také nedařilo a do vyřazovacích bojů postoupil na poslední chvíli. Nakonec ovšem všem pochybovačům zatnul tipec, když vystoupal až na vrchol a přivezl domů zatím poslední zlaté medaile, na které již žádná reprezentační výprava navázat nedokázala. Jak to s tehdejšími mistry vlastně dopadlo? S některými se život opravdu nemazlil.

Jan Marek, Karel Rachůnek

Osudy těchto dvou hokejistů Jaroslavle jsou českým fanouškům dobře známy. Stejně jak Jiřího Vašíčka, Pavola Demitry a vlastně celého týmu, který při havárii letadla na cestě do Minsku tragicky zahynul. Většina lidí nejprve hledala příčinu ve špatném stavu letounu, nicméně se nakonec prokázalo, že pád zavinil nezpůsobilý pilot se zakázanou látkou v krvi. Jednalo se o možná největší sportovní tragédii novodobé historie, kterou dodnes všichni máme v živé paměti.

Vladimír Růžička

Olympijský vítěz z Nagana se na pozici reprezentačního kouče udržel nejdéle ze všech trenérů v moderní historii České republiky. Právě on byl nejprve kritizován za špatné složení týmu, který posléze dokonal senzační triumf. Zlatá éra českého hokeje ovšem skončila a s ní i Růžička, který byl obviněn z podvodu, když prý od otce jednoho z hokejistů Slavie vyinkasoval půl milionu jako sponzorský dar, který mu měl v týmu zajistit lepší pozici. Peníze se v klubové kase navíc nikdy nenašly. Růžičkovi hrozilo odnětí svobody na pět let, nakonec vše zpravila pokuta ve výši 400 000 Kč.

Petr Čáslava

Urostlý bek byl jedním ze základních stavebních kamenům obranných valů národního výběru z roku 2010. V posledních letech se ovšem dostal do povědomí široké veřejnosti nikoli svým umem na ledovém kluzišti, nýbrž řízením pod vlivem alkoholu a omamných látek. V krvi mu totiž při kontrole byly prokázány stopy kokainu. Pověst „feťáka“ se s ním táhne dodnes, hodně tím poškodil nejen sebe, ale také hokejové Pardubice a celou svou rodinu. Manželka od něj i se dvěma dětmi raději utekla.

Ondřej Pavelec

Šikovný brankář před rokem a ve svých třiceti letech ukončil kariéru profesionálního hokejisty, nedostal další nabídku pokračovat. Na mistrovství světa 2010 kryl záda zkušenějšímu Tomáši Vokounovi, odchytal pouze jedno utkání. Po memoárů se zapsal jako jeden z mnoha sportovců, kteří opilí usedli za volant a posléze bourali. Za prohřešek jej stihl trest v podobě zákazu řízení na dvacet měsíců.

Tomáš Vokoun a Roman Červenka

Tito dva hokejisté byli hlavními strůjci českého úspěchu na onom mistrovství světa. Oba navíc byli o pár let později krůček od smrti! Červenkovi naštěstí lékaři zavčasu zjistili plicní embolii a Vokounovi na poslední chvíli zachránili život vyoperováním krevních sraženin v noze, která mu natekla do obřích rozměrů během tréninku v Německu. Stačilo málo a o české klenoty bychom přišli.

Foto: ekonom.ihned.cz