Jak si vedli elitní čeští brankáři v zámoří

Ačkoli prezident USA Donald Trump vyjádřil přání, aby se zámořské sportovní soutěže včetně NBA, NFL nebo také NHL co nejdříve znovu rozběhly a vrátily do starých kolejí, pohled na čísla nakažených novým typem koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 těmto smělým plánům příliš nadějí nedává. Nám tedy nezbývá nic jiného, než trpělivě čekat a věnovat pozornost dosavadním statistikám.

Zdroj fotografie: nhl.com

Ačkoli prezident USA Donald Trump vyjádřil přání, aby se zámořské sportovní soutěže včetně NBA, NFL nebo také NHL co nejdříve znovu rozběhly a vrátily do starých kolejí, pohled na čísla nakažených novým typem koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 těmto smělým plánům příliš nadějí nedává. Nám tedy nezbývá nic jiného, než trpělivě čekat a věnovat pozornost dosavadním statistikám. V tomto článku se pozastavíme na českými brankáři, kteří do tohoto ročníku neslavnější hokejové ligy světa zasáhly. Jak si trojice vyvolených vedla?

Pavel Francouz (Colorado Avalanche)

Devětadvacetiletý odchovanec plzeňského hokeje byl vždycky považován za kvalitního brankáře, se kterým se prostě musí počítat. Cesta do prestižní NHL byla ovšem v jeho případě hodně trnitá a plná překážek. V zámoří o něj projevili zájem až v roce 2018, kdy měl za sebou tři povedené ročníky v barvách Vervy Litvínov, stejný počet sezón za ruský Traktor Chelyabinsk a také několik reprezentačních pozvánek na mistrovství světa. V první sezóně za mořem naskočil jen do jednoho utkání a přestože si nevedl vůbec špatně, byl nakonec znovu poslán na farmu.

Zlom přišel až v ročníku aktuálním, kdy se Coloradu Avalanche zranila dosavadní brankářská jednička a Pavel Francouz tak dostal šanci ukázat, jaký potenciál se v něm skrývá. A s tímto úkolem si poradil na výbornou. Odehrál celkem 34 zápasů, z nichž ve dvaadvaceti případech odešel jako vítěz. Jednou vychytal čisté konto a může se pyšnit úspěšností zákroků nad 92 procent. V tomto směru si vedl nejlépe ze všech českých strážců svatyně.

David Rittich (Calgary Flames)

Zdroj fotografie: cbc.ca

Zlomovou sezónu zažil také sedmadvacetiletý David Rittich, jenž potvrdil svou roli jedničky týmu Calgary Flames a geniální zákroky mu dokonce vynesly pozvánku na utkání hvězd, kde se potkal s Davidem Pastrňákem či Tomášem Hertlem. Rodák z Jihlavy letos naskočil do osmačtyřiceti zápasů a ve 24 pomohl svému týmu k vítězství. Vychytal dvě nuly a úspěšností zákroků se přiblížil hranici 91 %. Pokud by sezóna předčasně neskončila, pravděpodobně by si statistiky ještě vylepšil.

Petr Mrázek (Carolina Hurricanes)

Zdroj fotografie: thehockeywriters.com

Osmadvacetiletý Petr Mrázek se stal stěžejní postavou Caroliny v předešlém ročníku. Novináři i spoluhráči na něj pěli ódy, předváděl jeden úžasný zákrok za druhým a nebýt zranění během play-off, do branky by svého konkurenta určitě nepustil. Mnozí si přáli, aby rodák z Ostravy udržel roli jedničky i pro ročník aktuální. K tomu nakonec došlo, ačkoli trenéři své šikovné brankáře často střídali, aby ani jeden nevyšel ze cviku.

Mrázek nakonec ovlivnil čtyřicet ostrých zápasů s úspěšností zákroků kolem 90,5 %. Co se této disciplíny týče, že všech třech českých brankářů dopadl nejhůře. Na druhou stranu ovšem vychytal tři čistá konta, což se nikomu dalšími z našeho seznamu nepovedlo. Těžko tedy určit jasného vítěze, protože všichni mají rozhodně něco do sebe a letos zažívali časy hojnosti.