Hvězdy NHL opět změří síly. Světový pohár se bude hrát i v Evropě

Hokejové mistrovství světa každoročně přiláká hráče z NHL. Aby se ale střetly reprezentace v nejsilnějších možných sestavách? To se stalo naposledy v roce 2016. V zámoří už ale plánují další Světový pohár.

i Zdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace
                   

Jednání NHL s hráčskou asociací (NHLPA) o uspořádání Světového poháru v roce 2024 výrazně pokročila. „Jedeme plnou parou vpřed, setkáváme se na pravidelných jednáních,“ uvedl zástupce komisaře NHL Bill Daly. Turnaj by se měl konat v únoru 2024, kdy pro něj má NHL vytvořit sedmnáctidenní okno v rozpisu základní části.

Tentokrát jen s národními týmy

Světového poháru se podle všeho zúčastní osm výhradně reprezentačních výběrů, ve hře je ale také varianta s deseti týmy. Bill Daly po jednání s prezidentem IIHF Lucem Tardifem prozradil, že jedna skupina se odehraje v zámoří a druhá v Evropě. „Semifinále a finále by se pak měla konat v jiných severoamerických městech. Máme krátký seznam, na němž jsou tradiční hokejové trhy,“ řekl Daly pro oficiální web NHL.

iZdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace

Zástupce komisaře také zmínil, že je nejisté, jestli se Světového poháru zúčastní sborná. NHL po ruské invazi na Ukrajinu přerušila všechny obchodní vztahy s agresorskou zemí a shodla se s IIHF na tom, že Rusko je až do odvolání suspendováno ze všech mezinárodních soutěží. Jenže vynechte tým s hvězdami jako Kučerov, Ovečkin, Panarin, Kaprizov, Tarasenko nebo Vasilevskij… Hokej je v zámoří v první řadě byznys a turnaj se má uskutečnit až za rok a půl. Do té doby může NHL své stanovisko přehodnotit.

Zazáří české hvězdy?

Jak si vedli Češi na předchozích dvou Světových pohárech? V roce 2016 nejprve schytali ve skupině od Kanady debakl 0:6, výběru Evropy poté podlehli 2:3 v prodloužení a výběr spojených států porazili 4:3. Tyto výsledky na postup do semifinále nestačily. Nakonec z toho bylo šesté místo.

iZdroj fotografie: Hockey Sverige

O dvanáct let dříve začali hokejisté se lvem na prsou porážkami 0:4 s Finskem a 3:4 se Švédskem. Německo pak Jágr a spol. přejeli 7:2. Skvěle vyšlo českému nároďáku i čtvrtfinále, když ve Stockholmu vyklepli domácí Tro Kronor 6:1. V semifinále pak výběr Vladimíra Růžičky sehrál vyrovnanou partii s javorovými listy, nakonec ale padl s Kanadou 3:4 v prodloužení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články