Hokejovou arénou v Chicagu po letech opět zněl mocný pokřik: Hossa, Hossa, Hossa! Blackhawks slavnostně vyřadili číslo 81

Nejvyšší poctou, jakou může klub NHL vyznamenat hráče, je vyřazení čísla s jeho jménem. Marián Hossa je jedním z těch, kteří mají symbolický dres zavěšený pod střechou haly.

i Zdroj fotografie: Chicago Blackhawks
                   

Mít pod stropem haly zavěšený symbolický dres s číslem a jménem? Tato pocta je vyhrazena legendám. Nově mezi ně patří trojnásobný vítěz Stanley Cupu Marián Hossa. Člen hokejové síně slávy, který musel kvůli zdravotním problémům ukončit kariéru předčasně, 7. dubna symbolicky podepsal jednodenní kontrakt, aby oficiálně odešel do důchodu jako hráč Chicaga. Hossa byl prvním hráčem, který v téměř stoleté historii klubu nosil číslo 81 a zůstane také jediným. Nyní už společně s jeho jménem visí pod stropem United Center.

Jádro týmu znovu pohromadě

Na zisku tří Stanley Cupů v průběhu šesti let se kromě Mariána Hossy podílelo jen dalších šest hokejistů. Duncan Keith, Brent Seabrook, Patrick Sharp, Niklas Hjalmarsson, Patrick Kane a Jonathan Toews čekali na slovenského útočníka na ledě, aby mu vzdali hold. Součástí podobných ocenění bývá několikaminutové video na počest daného hráče. Blackhawks na tuto tradici navázali.

„Jeden z nejlepších hráčů své generace a jeden z nejlepších sportovců, se kterými jsem hrál,“ říká ve zmiňovaném videu Brent Seabrook. Rychlost, šikovnost, tvrdost, schopnost skórovat. Snad nikdo nekombinoval tohle všechno tak dobře jako on. Absolutně komplexní hokejista. Kdykoli byl na ledě, něco se dělo,“ dodává další bývalý spoluhráč Duncan Keith.

Marián Hossa: Brzy se do Chicaga vrátím

Když následně přicházel na led Marián Hossa, zaplněné tribuny ho přivítaly potleskem ve stoje a hlasitým skandováním: „Hossa, Hossa, Hossa!“ V průběhu ceremoniálu si fanoušci tento pokřik několikrát zopakovali. „Zdravím všechny fanoušky Blackhawks po celém světě. Je pro mě velkou ctí být tady a sdílet s vámi tento moment,“ začal svou téměř dvacetiminutovou řeč Hossa. „Něco mi říká, že se brzy do Chicaga vrátím, až budou ke stropu putovat i dresy mých skvělých spoluhráčů, podotkl na závěr.

V minulosti složili Blackhawks tuto poctu jen sedmi hráčům. Marián Hossa se nyní připojil k takovým velikánům, jako jsou třeba Bobby Hull nebo na Slovensku narozený Stan Mikita. Za Chicago odehrál v průběhu osmi sezon v základní části a play-off dohromady 641 zápasů, v nichž nasbíral 488 bodů. Celkem nastoupil v NHL celkem k 1514 zápasům s bilancí 577+706. Fanoušci ho milovali, což bylo jasně znát i při slavnostním vyřazení čísla 81.

Je Marián Hossa historicky nejlepším slovenským hokejistou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články