Extraliga přichází o legendy, kdo už je definitivně mimo hru? (2. část)

                   

Konec dosud posledního extraligového ročníku byl v mnoha ohledech zvláštní. Nejen, že se Třinci podařilo přerušit dvouletou navládu brněnské Komety, bezprostředně po začátku letního přestupového okénka se s kariérou profesionálního hokejisty rozloučilo hned několik výrazných mužů, kteří zanechali doma i v zahraničí nezanedbatelnou stopu. Víte, koho dalšího už na kluzištích nikdy neuvidíte?

Ondřej Kratěna

Dvaačtyřicetiletý Ondřej Kratěna je nepsaným extraligovým králem. První titul pro mistra nejvyšší hokejové soutěže u nás získal již před dlouhými 22 lety, k dnešnímu dni jich stihl nasbírat dohromady osm. Doplnil je ještě jedním stříbrným umístěním a šesti bronzovými medailemi. Titul pro nejlepší mužstvo ročníku se mu podařilo uzmout také během angažmá ve finské lize, kde hrál za Kärpät Oulu. Stačila mu k tomu pouze jedna jediná sezóna!

Podstatnou část kariéry strávil ve Vsetíně a později ve Spartě, v posledních osmi letech se ovšem zamiloval do města piva, tedy Plzně. Během svého působení v Extralize nastoupil do 1163 zápasů a nasbíral 780 bodů. Rozloučil se bronzovou medailí za bouřlivého potlesku tribun, které jej po celou dobu jeho aktivní let milovaly.

Petr Kumstát

Sportovní život Petra Kumstáta byl z velké části spojený s Karlovými Vary, kterým výrazně přispěl k zisku extraligového titulu z ročníku 2008/2009. Když se karlovarskému celku přestalo dařit, vycítil, že je načase změnit prostředí. Odešel proto do pražské Sparty, kde strávil šest sezón a následně se také rozloučil s kariérou. Nechybělo mnoho, a i on pokořil magickou hranici 1000 zápasů v české nejvyšší soutěži. Je docela škoda, že ve svých sedmatřiceti letech nechtěl pokračovat, chybělo mu pouhých sedmnáct zápasů. I tak ovšem patří mezi velké tváře českého hokeje na domácí scéně. V zahraničí nikdy nepůsobil.

Petr Sýkora

Čtyřicetiletý střelec Petr Sýkora procházel Extraligou ve velkém stylu. Obrany soupeřů z něj byly naprosto zoufalé, kluby byly rády, když jej měly na své straně. V NHL se objevil pouze na dvě utkání v dresu Nashvillu a v dalších deseti za Washington Capitals. Za hranicemi České republiky válel už je ve švýcarském Davosu, jinak se vždy objevoval na domácí scéně. Na kontě má dva extraligové tituly s Pardubicemi a tři trofeje pro nejlepšího střelce základní části domácí nejvyšší soutěže. Rozloučil se hrůzyplnou sezónou, kdy se Pardubice třásly strachy v barážové skupině o sestup. Nakonec ale vše dopadlo dobře a Sýkora tak může jít s klidným srdcem trénovat tamní mládež, kde sám jako mladík začínal.

Václav Nedorost

Rodák z Českých Budějovic začínal s hokejem právě ve svém domovském prostředí, odkud v roce 2001 odešel vyzkoušet zámoří. Do NHL se sice probojovat dokázal, nicméně příliš velkou porci zápasů v něm neodehrál. Nastoupil za Colorado Avalanche a později Floridu Panthers, v obou případech ovšem ovlivnil zhruba polovinu sezóny, poté se vždycky vrátil zpět na farmu.

Snažení definitivně vzdal v roce 2004 a vrátil se zpět domů. K překvapení všech ovšem posílil Bílé Tygry z Liberce. Po čtyřech letech pod Ještědem se vydal okusit KHL, kde vydržel téměř až do konce kariéry. Na jeden rok se vrátil do rodných Budějovic, kterým chtěl pomoci k návratu do Extraligy – marně! Nyní už je z něj oficiálně hokejový důchodce.

Foto: diebytheblade.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články