Dříve opomíjený Pavel Francouz konečně září, fanoušci Colorada jej zbožňují

Foto: denverpost.com

Když v roce 2018 přestupoval z ruského Traktoru Chelyabinsk do Colorada Avalanche, málokdo si zřejmě dokázal představit, že se jednoho dne skutečně usadí v základní sestavě a navíc se stane miláčkem tamního hokejového publika. Pavel Francouz ovšem dokázal, že brány slavné NHL nejsou zavřené ani hokejistům, kteří do soutěže proniknou až v pozdějším věku. Rodák z Plzně byl poměrně dlouhou dobu opomíjený, nicméně letos konečně dostal pořádnou příležitost a chytl ji za pačesy takovým způsobem, že z pohledu statistik si lépe vede už jen velmi malé procento brankářů působících v zámoří.

Pavel Francouz je jistotou, kterou Colorado potřebovalo

Německý hokejový brankář Phillip Grubauer se na počátku února zranil a Colorado Avalanche tak znenadání přišlo o týmovou jedničku. Co si v takové situaci počít? Jiný klub by možná složil zbraně, nicméně vedení Colorada moc dobře vědělo, že může sáhnout po českém rodákovi Pavlu Francouzovi, který do té doby trpělivě čekal na svoji šanci. Několik zápasů odehrál v předešlé sezóně a další přidal také na podzim. V obou případech si vedl znamenitě, jenže trenérům to na základní sestavu z nepochopitelných důvodů nestačilo.

Devětadvacetiletý odchovanec plzeňského hokeje si nepřítomnost svého týmového kolegy užívá plnými doušky a z pohledu statistik se za krátkou dobu posunul ke špičce celé soutěže. Procentuální úspěšnost zákroků 92,90 jej řadí na čtvrté místo a v počtu inkasovaných branek s průměrem 2,24 na zápas uzavírá první pětici nejlepších. Přínos Francouze si pochvaluje i kapitán Avalanche Gabriel Landeskog, který po jednom z posledních zápasů sdělil tisku:

„Pavel je jedním z hlavních důvodů, proč za sebou máme tak dlouho sérii vyhraných zápasů. (pozn. redakce – Colorado neprohrálo posledních šest zápasů). Vůbec nic ho nerozhází, v brance působí až ledově klidně a jde si za svým. Navíc je to perfektní spoluhráč a kolega, nikdy si nestěžuje a dodává týmu pozitivní energii. Tyhle statistiky si tedy opravdu zaslouží.“

Grubauer už se do branky jako jednička nejspíš nevrátí

Ptáte se, jak si oproti Pavlu Francouzovi stojí Grubauer? Ten se v obou zmíněných statistikách nevešel ani do první dvacítky, takže v zámoří samozřejmě bují spekulace, jestli po svém návratu z listiny zdravotně nezpůsobilých znovu zaujme místo v základní sestavě. Nelze říci, že by německý brankář chytal nějak špatně, nicméně česká naděje je na tom momentálně přeci jen o něco lépe a navíc si rozumí i s fanoušky.

Ty si získal například během nedávného zápasu s Detroitem Red Wings, kdy si při rozbruslení našel skupinku svých fanoušků a jednoho obdaroval svou hokejkou. Velice milé (a efektivní) gesto se stalo hitem internetu. Pavel Francouz zkrátka moc dobře ví, že cesta k úspěchu vede nejen skrze skvělé výkony na ledě, ale také lásku obecenstva.

Foto: denverpost.com