Na ledě Dominik Hašek zářil, v podnikání ale utopil obrovské množství peněz. Na kontě má i řízení pod vlivem. Jak to s odstupem let hodnotí?
Nepochybně patří mezi největší české sportovní ikony. V průběhu bohaté kariéry dosáhl Dominik Hašek obdivuhodných úspěchů. Mezi ty největší patří zisk zlaté medaile z olympijských her v Naganu, dvakrát vyhrál Stanley Cup. Slavil také tituly v české i československé elitní lize. Kromě medailí z mistrovství světa a olympiády byl také šestkrát zvolen nejlepším gólmanem NHL (Vezina Trophy) a na kontě má i řadu dalších trofejí. Osmapadesátiletý Hašek je také členem zámořské Síně slávy.
Řízení pod vlivem
Život famózního brankáře ovšem neprovázely jen úspěchy, ale také tvrdé pády. Ještě v době aktivní kariéry Dominik Hašek založil společnost Dominator, která byla od začátku odsouzena k záhubě a stála ho obrovské množství peněz. I další pokusy o podnikání a investování ho stály desítky milionů korun. Během dlouholetého působení v zámoří byl navíc přistižen při řízení pod vlivem alkoholu a skončil za mřížemi, o čemž psal například Washington Post.
S hokejem začínal Dominik Hašek v rodných Pardubicích a brzy bylo jasné, že v tehdejší Tesle roste hvězda celosvětových rozměrů. Do československé extraligy naskočil již šestnácti. O rok později již chytal jako jednička a v osmnácti si zachytal na seniorském mistrovství světa. Přesto šel v draftu na řadu až jako 199. v pořadí. Do NHL se ale mohl vydat až o sedm let později, již jako ostřílený československý reprezentant. Měl již na kontě pět účastí na MS a dvě na Kanadském poháru. Do NHL vlétl jako kometa, přesto v Chicagu z jeho neotřelého stylu nebyli nadšení.
Trejd do Buffala
Po dvou sezonách Blackhawks vytrejdovali Haška do Buffala, kde gólman brzy začal zářit jako jedna z největších hvězd NHL. To mělo za následek, že některé jeho další kroky byly opravdu nešťastné. V roce 1995 ho tamní policie zastavila kvůli rychlé jízdě. V místě, kde mohl jet 35 mil za hodinu (56 km/h) to valil rychlostí 77 mil za hodinu (123,2 km/h). Během dechové zkoušky vyšlo najevo, že má v krvi nepovolenou hladinu alkoholu. Co řekl gólman o tomto průšvihu?
„Média se se tím bavila na hlavních stránkách a časech několik dní. Navíc, když si zpětně uvědomím, co jsem ve spojení s tím ještě následně říkal za blbosti? Dnes mi hlava nebere, jak jsem na ty věci reagoval. Třeba se mě ptali, jestli nemám problémy s alkoholem a já místo, abych odpověděl nějak diplomaticky nebo raději kriticky, tak jsem prohlásil něco v tom smyslu, že jestli je mám já, tak je má půlka NHL? Samozřejmě, že to muselo vyvolat další spíše negativní reakce. Ale bylo mi dvacet devět, chytal jsem výborně a tak se přes všechno přenesete v takovém případě lépe,“ vzpomínal Dominik Hašek v rozhovoru pro iSport.
Podnikání? Velký špatný
Po návratu do Čech se Dominik Hašek pokusil vytěžit maximum ze svého slavného jména a proto se vrhl na podnikání. Založil vlastní značku oblečení s názvem Dominátor, od které si sliboval, že se mu postará o budoucnost, až s hokejem na dobro skončí. Jenže se mýlil. Gólman, který si v zámoří vydělal přes 1,2 miliardy korun (před zdaněním), na trhu neprorazil a Dominátor mu prodělal téměř 100 milionů korun.
„Byl to neúspěšný projekt, který jsme začali dělat s několika lidmi. Hrál jsem tehdy ještě hokej a dával jsem do něj vše. Vždycky jsem jen přijel a podíval se na výsledky, které nebyly uspokojivé. Když jsem přestal s hokejem, rozhodl jsem se, že raději ukončím činnost firmy. To bylo správné řešení,“ řekl Dominik Hašek. Podle jeho slov, které citoval například Týden, mu před ukončením činnosti měla firma prodělávat 30 tisíc korun denně.
Neuspěl ani Smarty
Podobně dopadlo i jeho následné podnikání na poli energetických nápojů. Smarty pravidelně končil v červených číslech a ztráty měly dohromady přesáhnout 20 milionů korun. V roce 2022 gólman tuto značku odprodal. O dalších více než 52 milionů korun pak přišel investováním do podvodného systému WMS. Podobně na tom ovšem byli i další hokejisté a trenéři. Deník Sport informoval, že Radim Vrbata ve WMS přišel o více 11 milionů korun a šestimístné částky museli odepsat Vladimír Vůjtek a Josef Jandač.