David Rittich si nevhodnou oslavou znepřátelil soupeře

i Foto: sportsnet.ca

Kluby Calgary Flames a Edmonton Oilers si to v uplynulém týdnu rozdaly hned dvakrát a diváci byli svědky opravdu strhující podívané, při níž se trestné minuty rozdávaly jako na běžícím páse a vzduchem létala krev. Rozhodčí dohromady rozdali 140 trestných minut a hned pětkrát museli přihlížet pěstním soubojům. Český brankář ve službách Flames David Rittich se sice do žádné bitky nezapojil, i tak je ale v kabině soupeře momentálně nepřítelem číslo jedna. Výhru v prvním vzájemném utkání totiž slavil jako prvenství na olympijských hrách.

Rittich vychytal nájezdy, s oslavou to ovšem přepískl

Sedmadvacetiletý rodák z Jihlavy na sebe během dvou posledních utkáních s Edmontonem Oilers upoutal pozornost nejen skvělými výkony, ale také chování za hranicí slušnosti. Úvodní výhru 4:3 po samostatných nájezdech totiž sice vychytal tygřím skokem pod nohy Leona Draisaitla, následně ovšem vyhodil do vzduchu své brankářské vybavení a vydal se slavit za spoluhráči stylem, který připomínal spíše zisk Stanley Cupu. Emoce sice tryskaly ze všech zúčastněných hokejistů, nicméně tento způsob radosti se neshledal s pochopením.

Poté, co Oilers ve druhém utkání zvítězili vysoko 8:3, se k Rittichově chování vyjádřil sám Draisaitl, jenž momentálně vede kanadské bodování NHL o čtyři body před týmovým kolegou Connorem McDavidem. Ten se do médií vyjádřil krátce, leč výstižně:

„Od Davida Ritticha to bylo velice neuctivé. Dali jsme v nájezdech dvě tyčky a on se choval jako kdyby vyhrál Stanley Cup. Nadšení z vítězství sice chápu, ale příště by měl prokázat mnohem více respektu.“

Boží mlýny melou, Rittich o tom ví své

O tom, že každá špatnost se vám v životě mnohonásobně vrátí, se nyní David Rittich na vlastní kůži přesvědčil. Zatímco první zápas s Edmontonem totiž odchytal od začátku až do konce, v utkání druhém vystřídal už ve 24. minutě. První dvě branky za svá záda pustil už po 70 vteřinách hrací doby, další dva úspěšné střelecké pokusy soupeře se mu staly osudnými.

Namísto Ritticha se na ledovou plochu dostal náhradník Cam Talbot, který ke konci druhé třetiny přijal výzvu k pěstnímu souboji s druhým brankářem Mikem Smithem. Nebývá zvykem, že gólmani do těchto šarvátek zasahují, takže Rittich možná může děkovat Bohu, že se z branky pakoval o něco dříve, než k incidentu došlo. Smith navíc disponuje 100 kilogramy svalů a výškou téměř dva metry, takže by proti němu neměl stejně jako Talbot téměř žádnou šanci.

Veterán z Kanady se chováním Ritticha nehodlal příliš zaobírat, jelikož s ním ještě před rokem působil v jednom klubu a mají spolu vybudovaný vztah. I tak ale potvrdil, že občas zachází příliš daleko:

„Nebudu začínat žádné mediální přestřelky. S Rittichem jsem jeden čas hrával, máme spolu určitý vztah. Je to hodně temperamentní kluk, ale někdy možná zachází příliš daleko.“