Co by se stalo, kdyby Extraliga předčasně skončila

Foto: vaaju.com

Zatímco fotbalové soutěže v české republice dostaly zelenou a nadcházející dvě ligová kola by se měla normálně odehrát (byť bez podpory diváků na tribunách), hokejová Extraliga momentálně mlčí a její představitelé vyhlásili, že další zápasy play-off jsou naplánovány na 29. března. Nikdo ještě sezónu oficiálně nezrušil, když se ovšem podíváte na vyjádření jednotlivých představitelů, zjistíte, že k tomuto kroku není vůbec daleko. Měla by vůbec další utkání smysl bez divácké kulisy? A jak by se dělily poháry, pokud by k závěrečným bojům opravdu nedošlo? Otazníky zodpověděl veřejnosti Josef Řezníček a my jsme se jím inspirovali k sepsání tohoto článku.

Současné bezpečnostní požadavky nesplňují ani týmy jako takové

Bezpečnostní rada státu na začátku tohoto týdne vyhlásila stopku všem kulturním a společenským akcím s předpokládanou návštěvou sto lidí a výš. Zatímco v prostředí fotbalu se dá toto pravidlo jednoduše splnit a odehrát zápasy alespoň bez podpory diváků, hokej to tak jednoduché nemá. Už jen počet sportovců v každém jednom týmu výrazně převyšuje základní fotbalovou jedenáctku i se všemi náhradníky na lavičce. Do toho se pak samozřejmě počítají také realizační týmy. Pražská Sparta k fungování údajně potřebuje alespoň 150 lidí přímo na stadionu.

Zatím tedy panuje rádiový klid, kdy organizátoři soutěže odložili play-off na 29. března. Do té doby se však situace může ještě změnit. Existují tři možné scénáře – vedení Extraligy se samo rozhodne o předčasném ukončení sezóny, dalším zápasům zamezí přísnější opatření vlády a nebo se u některého z přímých aktérů projeví známky nákazy. Pak hokejové haly v České Republice definitivně utichnou.

Jak se budou dělit trofeje a co bude se sestupem?

V současné chvíli je jasné, že vítězové a poražení ze základní části se měnit nebudou. To znamená, že i v případě předčasného konce se Kladno s Jaromírem Jágrem v čele přesune do nižší soutěže, Prezidentský pohár za prvenství pak připadne Bílým Tygrům z Liberce. Co se Masarykova poháru za vítězství ve vyřazovacích kláních týče, ten by v případě zrušení ligy nepřipadl nikomu.

Na závěr si ještě dovolíme nahlédnout do zahraničních hokejových soutěží. Země jako Finsko, Švédsko a Rusko pokračují v předem stanoveném programu, liší se pouze počet osob, které smí být na zápasech přítomny. V Německu, Rakousku, Švýcarsku a dokonce i na Slovensku už ročník raději skončil. Představitelé Dánska a Norska zatím stejně jako v naší republice vyčkávají, jak se situace vyvine. Každopádně odkládání problémů příliš dobré vyhlídky nedává.

Foto: vaaju.com