Co bude s Francouzem? Zatím nemá žádnou smlouvu

i Foto: pres.upmedia.cz
                   

Závěrečné boje play-off v zámořské NHL ještě ani zdaleka nedošly svému konci, ale přestupové okénko se již rozjelo na plné obrátky. Dříve jsme vás informovali například o významu Romana Poláka pro vedení Dallasu, které se řízného beka nehodlá jen tak vzdát. Neunikly nám ani otazníky visící nad budoucností dalšího beka Jana Rutty, který aktuálně brázdí ledová kluziště v Bratislavě na světovém šampionátu a právě tam mu přiletěla skvělá zpráva v podobě nové smlouvy se současným zaměstnavatelem. Jak to ale bude například s vynikajícím strážcem svatyně Pavlem Francouzem? O jeho osudu zatím nebylo rozhodnuto a proto se mnozí obávají, že jeho štace za velkou louží skončí dříve, než vůbec pořádně začala…

Francouz má za sebou první zápas v NHL, dílčí úspěch splněn

Plzeňská hokejová škola nás pravidelně zásobuje šikovnými hokejovými brankáři na světové úrovni, mezi které se samozřejmě řadí také Pavel Francouz. Tomu se v jeho sedmadvaceti letech (minulý rok, letos muž je už 28) začal plnit dětský sen, který je asi pro všechny mladíky s hokejkou a bruslemi stejný – zahrát si v prestižní NHL! Gólmana tehdy působícího v ruské kontinentální lize si vyhlédli skauti Colorada Avalanche, kde v minulosti působila řada českých rodáků v čele s Milanem Hejdukem, bijcem Davidem Kočím nebo Tomášem Fleischmannem. Francouz se tehdy netajil nadšením.

V prvním utkání NHL, do něhož „Francík“ nastoupil, dokázal zastavit 33 střeleckých pokusů soupeře a dvakrát kapituloval. Ani to mu ovšem neubralo na skvělé procentuální úspěšnosti zákroků 93,5. V té chvíli nemalé skupině českých fanoušků prolétlo hlavou, že se zrodila další brankářská hvězda. Bohužel to ale bylo všechno, co reprezentační gólman se zkušeností ze zimní olympiády a pětinásobnou účastí na mistrovství světa v nejslavnější hokejové soutěži světa předvedl.

Povedený rok Pavla Francouze jistotu zatím nepřinesl

Prakticky celý ročník strávil na farmě u Colorado Eagles, kde zažil parádní chvíle. Stal se jasnou jedničkou a možná i nejlepším brankářem celé AHL. Dohromady si připsal 1403 zásahů, nutno podotknout, že mnohdy zázračných, a sezónu ukončil s čísly 91,8 %. Díky svým výkonům zaujal také trenéra národního výběru Miloše Říhu, který neváhal a tradičního účastníka šampionátů povolal do služby pro aktuálně probíhající turnaj na Slovensku. Ačkoli se v současné době mezi třemi tyčemi zabydlel Patrik Bartošák, mohlo by na základě nových skutečností dojít ke změně.

Když do Bratislavy dorazil, samozřejmě poskytl rozhovor novinářům, kteří se ho mimo jiné dotázali, jak vidí svou budoucnost v Coloradu. Francouz odpověděl s jistou dávkou nejistoty, ale také optimismu:

„Moje budoucnost se teď bude řešit. Bude to řešit agent a vedení Colorada. Moc bych si přál, abych tam zůstal a posunul se na lepší pozici. Ale je to jen moje přání a nemůžu odhadovat, jak se to vyvine.“

Foto: pres.upmedia.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články