Čeští hokejisté, kteří mají o budoucnost v zámoří postaráno

i Foto: Autor: Oleg Bkhambri (Voltmetro) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64868140
                   

Počty českých hokejistů v zámořské NHL se v posledních letech výrazně ztenčily a někteří hokejisté navíc doteď nemají jasno, jestli s nimi kluby prodlouží smlouvu. Kupříkladu budoucnost třiatřicetiletého obránce Romana Poláka, který poslední dva roky působí v barvách Dallas Stars, je pro další ročníky značně nejistá. Rodák z Ostravy tak může jen čekat a tiše závidět tuzemským hráčům, které si jejich kluby pojistily s výrazným předstihem. O koho konkrétně se jedná? To se dozvíte v následujících řádcích.

Martin Frk

Šestadvacetiletý útočník měl jednou nohou nakročeno do Kontinentální hokejové ligy, nicméně skvělé výkony v posledních měsících mu zajistily další šanci zabojovat o základní sestavu Los Angeles Kings. Rodák z Budíkova na sebe upozornil během AHL All Stars Game 2020, kdy na branku vyslal nejtvrdší střelu v historii světa, která dosahovala rychlosti 175,7 km/h. Tímto počinem překonal dosavadního rekordmana Zdena Cháru, jehož rána z roku 2012 byla o 0,6 km/h pomalejší.

Bezprostředně poté dostal český kanonýr šanci v barvách hlavního týmu, naskočil do třinácti zápasů a hned pětkrát rozvlnil soupeřovu síť. Díky tomu si vykouzlil novou smlouvu na dva roky a jistotou platu ve výši 1,45 milionu dolarů. Výrazně si tak polepšil i po finanční stránce.

Pavel Francouz

Ani odchovanec plzeňského hokeje neměl cestu do základní sestavy svého zámořského klubu jednoduchou. Ve službách Colorada Avalanche působí už druhým rokem a přestože svými výkony udivoval po celou dobu trvání kontraktu, pořádnou šanci v hlavním týmu dostal až po zranění německé jedničky Grubauera.

Devětadvacetiletý Pavel Francouz se příležitost zhostil na výbornou a z hlediska individuálních statistik patří k nejlepším brankářům celé soutěže. Zámořská média dokonce spekulují, že svého konkurenta do branky už nepustí. Vedení klubu si jej proto pojistilo prodloužením smlouvy na dva roky a částkou okolo čtyř milionů dolarů.

Radim Šimek

Sedmadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi o svou šanci na výsluní bojuje teprve třetím rokem. Někdejší opora defenzivních řad Liberce či Benátek nad Jizerou si loni připsala 41 startů v NHL, které korunovala devíti kanadskými body. Radim Šimek si v barvách San Jose Sharks vysloužil poměrně silnou pozici, třetinu zápasů v této sezóně však vynechal kvůli zdravotním problémům.

Ty se mu nakonec podařilo překonat a vedení klubu na to zareagovalo prodloužením hráčské smlouvy o další dva roky. Díky ní si hokejista přijde na osm milionů dolarů a dál se navíc může potkávat s Tomášem Hertlem, který jej však na listině zdravotně nezpůsobilých nedávno vystřídal a na ledě se už do konce sezóny neobjeví.

Foto: Autor: Oleg Bkhambri (Voltmetro) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64868140

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články