České brankářské naděje v zámoří se letos mohou dostat do NHL

Foto: twitter.com

Česká kolonie v NHL se před nadcházejícím ročníkem značně ztenčila. Mnoho tuzemských hokejistů se během léta přesunulo zpět do Evropy, kde ve většině případů posílili kluby hrající Kontinentální hokejovou ligu. Prosadit se v zámoří není vůbec lehké a své o tom vědí zejména brankáři, kterých je dlouhodobě přetlak. Nicméně právě v této disciplíně Češi vždycky dominovali a ačkoli v současné době NHL pravidelně opanují pouze Petr Mrázek s Davidem Rittichem, mladíci z AHL se již hlasitě hlásí o slovo. Kdo by se mohl v nejbližší době přiblížit svému hokejovému snu?

Jakub Škarek

Devatenáctiletý rodák z Jihlavy prošel všemi mládežnickými výběry České republiky a v roce 2016 stál u památného triumfu našich reprezentantů do 18 let, kteří na Memoriálu Ivana Hlinky  poprvé v historii dokázali získat zlaté medaile. Od té doby stoupala kariéra hokejového brankáře stále vzhůru. Zúčastnil se mistrovství světa juniorů ve všech následných věkových kategoriích a ačkoli nechytal pravidelně, když nastoupil, tak rozhodně nezklamal.

V roce 2018 jej draftoval New York Islanders jako 72. hráče v pořadí, nicméně do zámoří okamžitě neodešel. Zkušenosti se rozhodl sbírat nejprve v Evropě, konkrétně ve finském klubu Pelicans Lahti. Nyní už konečně nastala chvíle, kdy bude bojovat o své místo mezi hráči Islanders. Podepsal vstupní kontrakt do roku 2022 a i když začne na farmě v Bridgeport Sound Tigers, šance ukázat se v NHL jsou hodně vysoké.

Dan Vladař

Boston Bruins v současné době táhnou dva skvělí čeští hokejisté – duo David Krejčí s Davidem Pastrňákem. Jelikož oba dělají tuzemské hokejové škole dobré jméno, mohl by Boston v nadcházející sezóně zkusit povolat ještě brankáře Dana Vladaře, kterého draftoval již v roce 2015, jenže od té doby si jej schraňuje pouze na farmě v Providence Bruins. Ročník 2019/2020 je tím posledním, kdy má Vladař s vedením Medvědů platnou smlouvu, takže je tu šance, že by mohl jako první český gólman v historii stanout v jejich brance. Je to ale pouze zbožné přání.

Josef Kořenář

Jednadvacetiletý Josef Kořenář pochází stejně jako Jakub Škarek z jihlavské hokejové školy. Tamní trenéři zřejmě vědí, jak pracovat s nadějnými brankáři, protože i on by se mohl v novém ročníku konečně podívat do NHL. Jeho cesta do zámoří nebyla vůbec jednoduchá, nikdy totiž neprošel draftem a musel si tak pozornost skautů zasloužit vlastní pílí. Začátkem léta roku 2017 podepsal smlouvu s klubem San Jose Sharks, který jej však hned vzápětí poslal na hostování zpátky do České republiky, kde chytal druhou ligu.

Minulý rok už patřil mezi stabilní články San Jose Barracuda, což je farma slavných žraloků. V základní fázi patřil mezi opory týmu, play-off se mu ale bohužel nepovedlo. Pokud ale bude pokračovat v práci, možná se alespoň na pár minut objeví po boku Tomáše Hertla a dočká se tak premiéry v NHL.

Vít Vaněček

Zřejmě největší naděje ze všech jsou vkládány do třiadvacetiletého Víta Vaněčka z Havlíčkova Brodu, který už pět let poctivě čeká na farmě Washingtonu Capitals. Klub Hershey Bears na něj hodně spoléhá, vloni se dokonce stal nejlepším hokejistou týdne. Stále se zlepšuje a s Capitals má navíc smlouvu až do ročníku 2021/2022, takže by se v brzké době konečně mohl objevit po boku Alexandra Ovečkina či Jevgenije Kuzněcova.

Foto: twitter.com