Česká akvizice v NHL se ztenčuje, výrazně

i Foto: nhl.cz
                   

Česká hokejová škola měla kdysi v zámoří opravdu velké jméno. V posledních letech se ovšem stává pro NHL méně atraktivní, což dokazuje vysoký počet tuzemských odchovanců v elitních evropských soutěžích a naopak snižující se stavy právě za oceánem. Letošní sezóna sice přinesla slávu například Davidu Pastrňákovi, Petru Mrázkovi či Tomáši Hertlovi, nicméně poměrně značný počet hokejistů z České republiky své boje o prestižní soutěž nadobro vzdal. Kdo konkrétně se s koncem uplynulé sezóny rozhodl hledat štěstí jinde?

Tomáš Hyka

Rodák z Mladé Boleslavi Tomáš Hyka byl do NHL povolán klubem Vegas Golden Knights, za něž dohromady odehrál pouze 27 ostrých zápasů. Poslední ročník z větší části strávil v AHL, kde s týmem Chicago Wolves vystoupal téměř až k zisku Calderova poháru. Ve finálových kláních tým ovšem podlehl Charlotte Checkers, kde mimo jiné působí také další Čech Martin Nečas.

Hyka se po dvou letech nedokázal napevno usadit v kádru Las Vegas, takže se logickým krokem stává přesun zpátky na domovský kontinent. Od příští sezóny se stane posilou ruského Čeljabinsku, který pravidelně hraje Kontinentální hokejovou ligu. Tam by se šestadvacetiletému křídelníkovi snad mělo dařit o něco lépe.

Jakub Jeřábek

Odchovanec Plzně v NHL stihl zanechat mnohem výraznější stopu než prvně jmenovaný. Do prestižní zámořské soutěže přestoupil z ruského HC Viťaz Čechov, kde patřil mezi nejproduktivnější obránce celé soutěže. V sestavě Montrealu Canadiens se také uvedl poměrně slušně, i když bodově příliš nepřesvědčil. V polovině sezóny se přesunul do Washingtonu Capitals, se kterým sice dokráčel až k zisku Stanley Cupu, nicméně na trofeji jeho jméno neobjevíte, jelikož neodehrál potřebný počet minut.

Bezprostředně po ročníku 2017/2018 putoval do Edmontonu Oilers, který jej ovšem vyměnil ještě před startem sezóny nové do St. Louis Blues. Modří se probojovali až do finále play-off, ale Jeřábek se opět nedostal ani na tribunu. Nyní už je jasné, že jeho mise je definitivně u konce. Aktuálně se stěhuje do ruského Podolsku, kde podepsal roční smlouvu.

Lukáš Sedlák

Také Lukáš Sedlák se po třech letech v zámoří rozhodl pro změnu. Nutno podotknout, že v podstatě neměl na výběr. Smlouva v Columbusu Blue Jackets mu skončila a žádná nová nabídka nepřišla. Přitom z pohledu zápasového vytížení si šestadvacetiletý centr nevedl vůbec špatně. První sezónu odehrál 62 zápasů, druhou 53 a letos si připsal 47 startů. Jeho celková bilance v zámoří je 27 kanadských bodů za 15 branek a 12 asistencí. Víc jich už ale nepřidá, stejně jako Tomáš Hyka míří do Čeljabinsku.

Libor Šulák

Pětadvacetiletému Šulákovi se v NHL bohužel nepodařilo prokázat své kvality, kterými bezesporu oplývá. Za vše mluví například dvě účasti na světových šampionátech, kde se řízný bek rozhodně neztratil. Za Detroit ovšem odehrál pouhých šest utkání, zbytek sezóny strávil na farmě v Grand Rapids Griffins. Dále už čekat nechce, proto se dohodl na svém prvním angažmá v KHL. Posílí Čerepovec a doufá, že naváže na skvělé výkony v Chomutově či Znojmě.

Foto: nhl.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články