Češi mají s Kanadou na mistrovství světa neuvěřitelnou bilanci. Co rozhodovalo v minulých vzájemných bitvách?

Soupeřem českých hokejistů bude v semifinále mistrovství světa Kanada. Na co si Krejčí a spol. musejí dát v bitvě se zámořským výběrem pozor a co rozhodovalo poslední vzájemné zápasy na šampionátech?

i Zdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace
                   

Před čtvrtfinálovým duelem s Německem mluvil Tomáš Hertl o tom, co bude klíčem k postupu. „I když třeba zrovna něco nepůjde, každý aspoň musí blokovat střely a dohrávat hráče. A kdo se bude cítit dobře, tak toho musí využít. Musíme tahat za jeden provaz, takhle vyhrajeme,“ řekl útočník San Jose Sharks. Právě týmovost a obětavost byla jedním z klíčů k vítězství. Češi v utkání zblokovali 24 střel. „Bylo to o charakteru. Týmový duch, který jsem z kabiny cítil, byl prostě neuvěřitelný. V takových zápasech to bývá hlavně o něm. Kluci odvedli opravdu skvělou práci – hráli jeden pro druhého,“ uvedl po postupu trenér Kari Jalonen.

Největší zbraň? Přesilovky

Velký podíl na postupu do bojů o medaile měly samozřejmě tři využité přesilovky. „Když se Pasta připojil k týmu, tak jsem mluvil s Červenkou a Krejčím, že ho musíme dát k nim. Chtěli jsme vypilovat první přesilovku, dneska se nám to vyplatilo. Ale nebylo to jen o jejich gólech, spíš o hře celého týmu. Všechny lajny hrály dobře, zejména obránci to zvládli skvěle,“ podotkl Jalonen, který zmínil, že vyřazení Německa je jen malým krůčkem.

iZdroj fotografie: Česká hokejová reprezentace

Skvělý výkon podal gólman Karel Vejmelka. „Cítil jsem se výborně. I díky klukům, protože mi moc pomohli a zblokovali spoustu střel. Všichni to oddřeli, doslova padali po hubách. Kluci podali neskutečný výkon, zasloužená výhra,“ zmínil český brankář.

V semifinále čeští hokejisté vyzvou v sobotu od 17:20 hod. Kanadu, která předvedla ve čtvrtek neskutečný obrat. Se Švédskem prohrávaly javorové listy po dvou třetinách 0:3 a ještě dvě minuty před koncem 1:3. Nakonec ale Tre Kronor prohráli 3:4 v prodloužení. Za zmínku určitě stojí, že ve druhé dvacetiminutovce Kanaďané přestříleli soupeře 19:1! Jasně to potvrzuje jejich obrovskou ofenzivní sílu. V základní skupině nastříleli v sedmi utkáních 34 gólů. Pro porovnání: Češi jich dali 19. O velké síle české přesilovky už byla řeč (využití 38,1%), i Kanada je ale v početní výhodě nebezpečná (využití 32%).

iZdroj fotografie: Hockey Sverige

Na světových šampionátech se proti javorovým listům v poslední době českému výběru vůbec nedaří. Naposledy vyhrála Kanada 5:1 (2019), vítězství ovšem slavil zámořský tým i v pěti předchozích zápasech. Tato série trvá už dlouhých 12 let! Hodně vypovídající jsou výsledky minulých tří vzájemných střetnutí. I když Češi nezaostávali v počtu střel na branku, prohráli 1:5, 1:4, 0:2.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Neetické jednání policie při silniční kontrole: Řidiči se před „vydíráním a šikanou“ brání instalací autokamer
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Situace s bydlením se pro Čechy ještě zhorší: Nájmy půjdou nahoru, hypotéky zůstanou nedostupné
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla