Měl osm sester, přesto se z něj stal největší hrdina národa. O hokejové zlato z MS však přišel

Česko ztratilo jednoho z největších sportovních hrdinů. V 85 letech zemřel legendární hokejista Josef Černý. Jeho život by vydal na knihu. Možná na dvě.

i Zdroj fotografie: Český olympijský tým
                   

Když se vysloví jeho jméno, člověk by měl povstat a smeknout. Legendární útočník Josef Černý tvořil historii československého hokeje. Za vše mluví jeho úspěchy. S Kometou Brno vybojoval sedm titulů. Reprezentaci pomohl ke třem medailím na olympijských hrách a deseti cenným kovům na mistrovství světa. Ale pro mnohé symbolizoval daleko víc. Stal se hrdinou, který dal národu naději v boji proti sovětskému útlaku.

Jako první nasázel 400 branek

Nyní přišla chvíle, která vehnala všem slzy do očí. Černý ve věku 85 let zemřel. Už prohání své soky na hokejových nebesích. A že z něj měli vítr. Během 21 sezon v nejvyšší soutěži překonal jako vůbec první hráč metu 400 branek. Za brněnský klub odehrál 20 sezon, jednu přidal rodák z Rožmitálu pod Třemšínem v dresu Plzně. V Klubu hokejových střelců mu se 483 zásahy patří šesté místo.

O velké chvíle se také postaral v národním týmu. Dle rešerše redakce SportyŽivě zaznamenal za 210 utkání úctyhodných 75 gólů. Na OH 1968 v Grenoblu byl členem stříbrné party, v Innsbrucku 1964 a Sapporu 1972 bral bronz. Pět stříbrných a pět bronzových medailí ukořistil také na světových šampionátech. Vysněného zlata se však nedočkal. Pár dnů před MS 1972 v Praze se totiž Černý zřekl reprezentačního dresu.

Černý potupil Sověty

Nesmrtelným se stal po okupaci. Pár měsíců poté, co sovětská armáda v roce 1968 obsadila Československo, potupil dle rešerše redakce SportyŽivě na mistrovství světa ve Stockholmu ruské hokejisty ve vzájemném souboji brankou na 2:0. „Když jsme nastupovali proti Sovětům, chtěli jsme je porazit,“ řekl Černý pro Paměť národa. Kluk, který vyrůstal mezi osmi sestrami, se ukázal jako ten největší kanón. Rychlík, který pokořil nenáviděného soka.

Měl mu co vracet. Osobně při okupaci čelil bezprostřednímu ohrožení. Při procházce s maličkou dcerkou a manželkou se proti nim postavil tank se sovětskými vojáky, kteří na ně mířili kalašnikovem. Naštěstí se nikomu nic nestalo. A Černý, který se později stal členem Síně slávy IIHF i českého hokeje, se pomstil tím nejlepším možným způsobem. Čest jeho památce!

Co říkáte na kariéru Černého? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Radek Bardouzl

Píšu o fotbale už 15 let. Tak, jak se u nás žije – liga, repre, přestupy, kabiny i trapasy. Píšu často, rychle a naplno. Někdy glosu, jindy postřeh, který by jiný přešel.

Zobrazit další články