Brněnský zázrak Dostál. V Americe na něm šetří, je jedním z nejhůře placených brankářů NHL

Byl jako pohyblivá zeď. Lukáš Dostál vychytal národnímu týmu postup do bojů o medaile. A povedlo se to zrovna proti Americe (1:0), v níž na českém brankáři zatím výrazně šetří.

i Zdroj fotografie: Český hokej
                   

Čeští hokejisté si zahrají na domácím mistrovství světa v Praze o medaile. Ve čtvrtfinále porazili Američany 1:0, v čase 26:29 rozhodl v přesilové hře svou premiérovou brankou v národním týmu Pavel Zacha. Druhým čistým kontem na turnaji i v reprezentaci pomohl k úspěchu brankář Lukáš Dostál, připsal si 36 úspěšných zákroků. „Byl vynikající. Když gólman udrží nulu ve čtvrtfinále, bylo by špatné toho nevyužít. Šťastným gólem, ale padnul tam a Dosty to zavřel. Jdeme dál,“ radoval se kapitán Roman Červenka.

Dostál deptal soupeře

Lukáš Dostál si počínal fantasticky. Deptal hvězdy amerického týmu celých 60 minut. Zoufalí hráči soupeře se dokonce uchýlili k ataku českého gólmana, kterého natlačili v jedné chvíli do sítě. Gól, který následně dostal, ale pochopitelně neplatil. To byla jediná radost, kterou rodák z Brna Spojeným státům dopřál.

Zásadní Jágrův proslov. Porážka na mistrovství světa přiměla legendu ke slovům, na která hráči nezapomenou

Je úžasné, že třiadvacetiletý borec vynuloval zrovna Američany. V zámoří totiž dostal větší prostor až letos, když za Anaheim odchytal 44 zápasů. Tomu odpovídá i jeho plat, který je jedním z nejnižších mezi brankáři v celé NHL. V současnosti ročně bere 18 milionů korun. Smlouva mu vyprší v příštím roce. A pokud bude pokračovat ve výkonech, jaké předváděl letos a jaký ukázal proti USA, čekají ho stovky milionů korun. „Bude z něj velká hvězda,“ prorokoval mu expert České televize Jakub Voráček, který na MS kritizoval kanadskou hvězdu Bedarda, jak jsme také psali na SportechŽivě.

Chytá v menší výzbroji

Přitom oproti některým dalším brankářům používá skoro nejmenší možnou výstroj. Je to tím, že brankáři NHL používají menší výzbroj oproti těm v evropských soutěžích. „Když jsem odcházel z Finska do NHL, dostal jsem menší věci a ze začátku to trochu bylo znát. Ale zvykl jsem si rychle a upřímně říkám, že s menší výstrojí a výzbrojí se mi chytá lépe. Mohl bych mít například větší vestu. Používám FIT 1, tu nejmenší. Šlo by mít dvojku, o číslo větší. Zkoušel jsem v ní chytat minulé léto a nemohl se v ní kloudně pohnout,“ nastínil Dostál.

Zranění české hvězdy na MS v hokeji změnilo náladu v celé zemi. Obětuje se Pastrňák?

Jestli bude chytat takhle dál, ať klidně hraje nahatý. V sobotu ho v bitvě o finále čeká od 14:20 Švédsko. „V zápase proti USA jsem měl štěstí. Vychytaná nula už je jena takový bonbonek. Jsem strašně rád, byl to ohromně náročný zápas. Na kluky jsem pyšný, protože podali fantastický výkon,“ dodal Dostál.

Co říkáte na výkony Lukáše Dostála? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články