Amur Chabarovsk krachuje, pět českých hokejistů se ocitlo bez práce

Kontinentální hokejová liga přišla ve své historii již o dvanáct klubů, které musely skončit kvůli rozsáhlým finančním problémům. Letos se mračna snášely především nad týmy Amur Chabarovsk a Admiral Vladivostok, jejichž loučení urychlila pandemie koronaviru.

Zdroj fotografie: khl.ru

Kontinentální hokejová liga přišla ve své historii již o dvanáct klubů, které musely skončit kvůli rozsáhlým finančním problémům. Za zmínku z let minulých stojí především Slovan Bratislava či český Lev Praha. Letos se mračna snášely především nad týmy Amur Chabarovsk a Admiral Vladivostok, jejichž loučení urychlila pandemie koronaviru. Kvůli té byla liga předčasně zastavena a vzhledem k současné situaci ve světě není pravděpodobné, že by se do konce jarních měsíců znovu rozběhla. To bující problémy s penězi samozřejmě jenom prohloubilo a pět českých hokejistů doposud působících ve zmíněném Chabarovsku se ze dne na den ocitlo bez práce. O koho konkrétně se jedná?

Michal Jordán

Devětadvacetiletý odchovanec zlínské hokejové školy se od roku 2007 snažil probojovat do neslavnější hokejové ligy světa. V zámoří se po dobu sedmi let pohyboval v nižších soutěžích, nakonec mu ovšem klub Carolina Hurricanes přeci jen šanci poskytl. Obránce Michal Jordán nakoukl do dvou ročníků, v nichž odehrál 74 zápasů a nasbíral sedm bodů. Na další profesionální smlouvu to ale nestačilo, proto se následně přesunul do bohatého Ruska.

Tam se nejprve uvedl v barvách Ak Bars Kazaň, poslední tři roky patřil loučícímu se Chabarovsku. O budoucnosti českého reprezentanta se zkušenostmi z mistrovství světa a olympijských her se bude v nejbližších dnech rozhodovat.

Hynek a Tomáš Zohorna

Zdroj fotografie: zimbio.com

Za Amur Chabarovsk v posledním ročníku nastupovali hned dva ze tří hokejových bratrů Zohornových. Zatímco mladší Hynek kroutil svou úplně první sezónu v Kontinentální hokejové lize (předtím rok hrával za finské Pelicans Lahti), dvaatřicetiletý Tomáš už byl zkušeným harcovníkem s pětiletou zkušeností. Rodáci z Havlíčkova Brodu si nyní budou muset hledat nové angažmá a těžko říci, zda se jim pořadí spojit rodinné síly i v dalším klubu. Pravidelní účastníci reprezentačních srazů se ale určitě neztratí.

Ondřej Vitásek

Devětadvacetiletý rodák z Prostějova má za sebou pětileté úspěšné angažmá u Bílých tygrů z Liberce, kterým pomohl k jednomu mistrovskému titulu a jedné další účasti ve finálových bojích Extraligy. V roce 2017 nakoukl Ondřej Vitásek poprvé do zahraničí, zlákala jej nabídka ruského HC Jugra Chanty-Mansijsk, který tehdy patřil mezi týmy hrající KHL. Další ročník strávil v exotickém Kunlunu, z kterého se nakonec přesunul do klubu Amur Chabarovsk. Po dobu dvou let patřil k základním stavebním kamenům obranných valů, s tím je teď ale nadobro konec. Dlouhodobé finanční problémy si totiž vybraly svou daň.

Marek Langhamer

Zdroj fotografie: chunkletskhl.tumblr.com

Nejmladším českým hokejistou ve službách ruského klubu Amur Chabarovsk byl doposud pětadvacetiletý Marek Langhamer, který se po dobu dvou let střídal v brankovišti se zkušenějšími kolegy. Mistr Extraligy z let 2017/2018 a také někdejší účastník zámořské NHL (odchytal dva zápasy za Arizonu, zbytek času strávil na farmě) se stejně jako jeho spoluhráči ze dne na den ocitl bez práce a není vyloučeno, že se v následujících týdnech vrátí zpátky do Čech. V zahraničních týmech měl totiž zatím spíše smůlu, přestože jako brankář rozhodně patří k těm lepším.