Alexander Salák je znovu bez práce, v Dinamu Riga údajně skončil

Alexander Salák v posledních měsících hájil barvy lotyšského klubu Dinamo Riga, který je pravidelným účastníkem Kontinentální hokejové ligy. S tím je ale podle všeho konec. Český gólman s úderem třicátého dubna končí a hledá si nové angažmá. Kam jeho cesty povedou, zatím není jasné.

Zdroj fotografie: twitter.com

Pandemie nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc zvanou COVID-19, nepříjemně ovlivnila životy mnoha sportovců. Jelikož se soutěže po celém světě zastavily na neurčitou dobu, hodně klubů z různých odvětví muselo vyhlásit likvidaci. Příkladem za všechny budiž slovenská fotbalová Žilina, která údajně nezvládala nadále hradit mzdy svým zaměstnancům i hvězdným fotbalistům. Pak se najdou ale i tací, kteří ze současných míst odcházejí i z jiných důvodů. Mezi ně prý patří i český hokejový brankář Alexander Salák, jenž v posledních měsících hájil barvy Dinama Riga hrajícího prestižní KHL. Co bude s odchovancem Strakonic dál? To je zatím ve hvězdách, nějaké scénáře se prý ale začínají rýsovat.

Salák se v Dinamu příliš dlouho neohřál

Ještě na podzim se zdálo, že třiatřicetiletý brankář Alexander Salák definitivně zakotví v české nejvyšší soutěži. Bez angažmá se připravoval s Kladnem a mnozí fanoušci už si jeho jméno představovalo v základní sestavě. On však s podepsáním smlouvy váhal a veřejně avizoval, že hlavním motorem pro něj stále zůstává kontrakt v zahraničí. To se nakonec přeci jen povedlo, když se s vážným zájmem přihlásilo Dinamo Riga.

Lotyšský velkoklub je pravidelným účastníkem Kontinentální hokejové ligy, s níž má Salák bohaté zkušenosti. Dva roky strávil v barvách SKA Petrohrad, další čtyři sezóny chytal za HK Sibir Novosibirsk a v předposledním ročníku se postavil mezi tři tyče Lokomotivu Jaroslavle, tedy týmu, který v roce 2011 zažil obrovskou leteckou havárii, při níž mimo jiné zahynuly také Pavol Demitra, Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

Několikanásobný reprezentant České republiky se v novém působišti uvedl poměrně zdatně, ačkoli střídal lepšími výkony s těmi horšími. Nebýt nucené pauzy soutěže kvůli pandemii koronaviru, bůhví, jak by to s jeho statistikami dopadlo. Bohužel se však výsledek nikdy nedozvíme, podle hráčova agenta je vysoce pravděpodobné, že spojení s Rigou definitivně skončí 30. dubna tohoto roku. Na co se můžeme připravit potom? Údajně se rýsují tři možnosti.

KHL, Švédsko a možná také návrat do Čech

Zdroj fotografie: ska.ru

I když Alexander Salák odchytal nějaké zápasy v zámořské NHL za Floridu Panthers, cesta tímto směrem na 99 % nepovede. Možné je spíše pokračování v některém z klubů KHL, ale je otázkou, zda-li se v dohledné době objeví nějaký zájemce. V říjnu, kdy byl Salák volným hráčem, se kromě Dinama Riga nikdo další z Kontinentální hokejové ligy neozval, alespoň co víme.

Salák má povedené angažmá v klubu Färjestads BK, jenž hraje švédskou nejvyšší hokejovou ligu. Tam český brankář nasbíral slušné statistiky a kdyby se nyní rozhodl pro návrat, určitě by se pro něj nějaké místo našlo. No a samozřejmě nesmíme zapomenout ani na české prostředí, v němž se gólman oficiálně neobjevil už pěknou řádku let. Nikdo z nás nemládne a vzhledem ke stoupajícímu věku se zdá být návrat ke kořenům jako vcelku rozumná varianta.

Na závěr ještě doplníme, že sám hráč v pozdějších hodinách vyjádření svého ruského agenta částečně dementoval, takže zatím není jasné, jak přestupové machinace nakonec dopadnou.