Alexander Ovečkin se dotahuje na Jaromíra Jágra

Foto: sportingnews.com

Určitě vám nemusíme připomínat, že prozatímním králem ligových střelců zámořské NHL je v aktuální sezóně rodák z Havířova David Pastrňák. O pozornost si ovšem hlasitě řekla také dlouholetá opora Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin. Ten totiž v posledních třech zápasech nastřílel neuvěřitelných osm branek, z toho dokonce dvakrát zkompletoval hattrick. V historických tabulkách díky tomu překonal Mario Lemieuxe a pokud mu fazóna vydrží, předežene i legendárního Jaromíra Jágra. Na toho ruský velikán ztrácí pouze 74 gólů.

Jágr se třese o svou pozici na výsluní

David Pastrňák je v tomto ročníku NHL opravdu k nezastavení. V 50 zápasech už zvládl nastřílet 37 branek a poměrně jasně tedy vede tabulku ligových střelců. Na třetí místo se ovšem hlavně díky posledním třem zápasům probojoval Alexander Ovečkin, jehož od českého kanonýra dělí čtyři trefy. Pokud to takhle půjde dál, s přehledem se znovu dostane přes hranici 50 branek za sezónu, což se mu v rámci čtrnáctileté zámořské kariéry povedlo rovnou osmkrát. Není to ovšem jediný úspěch, kterého může v brzké době dosáhnout.

Rodák z Moskvy v historických tabulkách střelců překonal slavného Maria Lemieuxe, aktuálně má na kontě přesně 692 branek. Ačkoli už mu táhne na pětatřicet let, z hlediska výkonnosti zatím žádný pokles nezaznamenal. Je tedy vysoce pravděpodobné, že v následujících měsících nebo letech překoná i Jaromíra Jágra, od kterého jej dělí „pouhých“ 74 přesných zásahů.

Sám Ovečkin samozřejmě vnímá, jak se v tabulkách sune kupředu. Zároveň ale dodává, že je pro něj velkou ctí se v uskupení hvězd vůbec objevit:

„Abych k vám byl naprosto upřímný, mám ohromnou radost především z toho, že můžu být v historických tabulkách mezi nejlepšími hokejisty, kteří kdy NHL hráli. Je to něco speciálního, vážím si toho.“

Pozice Gretzkyho nejspíš zůstane neohrožena

Titul nejlepšího střelce v historii NHL s přehledem drží Wayne Gretzky a jeho 894 branek. Pokud bychom vycházeli z Ovečkinova nastoleného trendu, tak aby se k hvězdě přiblížil, potřeboval by v zámoří odehrát ještě minimálně čtyři sezóny. Když navíc vezmeme v úvahu jeho stoupající věk a možnost poklesu produktivity, vychází nám alespoň šest dalších ročníků mezi elitou.

To je vzhledem k současnému věku ruského hokejisty poměrně nepravděpodobné, ale rozhodně ne nemožné. Dovolíme si jako příklad uvést ji zmíněného Jaromíra Jágra, který v NHL válel ještě v dobách, kdy v kolonce věku svítilo číslo 44.

Za týmovým kolegou stojí i český útočník Jakub Vrána, který novinářům sdělil, že hráče Ovečkinovi velikosti je potřeba respektovat:

„Je neskutečné, že se Alex dostal do takovéhle společnosti. Člověk si prostě nemůže pomoci a musí takového hráče respektovat. V zakončení je naprosto mimořádný, nikoho lepšího jsem v dané disciplíně asi nikdy neviděl. Jsem rád, že se mu v historických tabulkách daří takto stoupat, zaslouží si to.“

Foto: sportingnews.com