Známkování hráčů Plzně: Havel hořel jako papír, Jemelka na kolotoči a Mosquerovy zbytečné zkraty

Fotbalisté Plzně vstoupili do Ligy mistrů porážkou 1:5 na hřišti Barcelony. Jaké známky vyfasovali hráči od SportyŽivě?

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Jindřich Staněk (6) – Pětkrát inkasoval, ale ani jeden gól nejde za ním. Naopak ještě několik šancí bravurně zneškodnil. Jen v prvním poločase vyrazil pumelice Sergi Roberta a Dembelého. Hned v úvodu druhého poločasu skvěle vyběhl proti Lewandowskému. Po utkání si trochu vyčítal čtvrtý gól. Při parádě Ferrana Torrese se za míčem jen otočil.

Kolotoč zn. Dembelé

Václav Jemelka (5) – Z kolotoče, na kterém ho povozil Ousmane Dembelé, se mu několikrát musela zatočit hlava. Na jeho obranu je třeba říct, že mu Mosquera moc nepomáhal. Už ve 4. minutě hasil jeho zaváhání Pernica jen za cenu žlutého napomenutí. Střídal slabší momenty se skvělými. V závěru prvního poločasu ukradl gól Fatimu, když vykopl na čáře míč směřující do prázdné branky. O chvíli později pak parádním centrem posadil míč na hlavu skórujícího Sýkory. Po hodině hry založil akci, na jejímž konci spálil velkou šanci Chorý.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Luděk Pernica (3) – Po brzy inkasované žluté kartě se musel držet zpátky. Celkově předvedl nevýrazný výkon. Při rohu před prvním gólem prohrál klíčový hlavičkový souboj s Koundém. Před pátou brankou zaspal podobně jako Havel. V 86. minutě skvěle zastavil v brejku Depaye.

Pozičně dobrý, ale jeden na jednoho?

Lukáš Hejda (4) – Snažil se dirigovat přetíženou obranu, na kterou se valil jeden útok za druhým. Několikrát pomohl Staňkovi zblokováním střely, zneškodnil i několik finálních přihrávek. Za stavu 1:0 našel dlouhým míčem Chorého, po jehož hlavičce se Mosquera řítil do šance. Často měl na starosti Lewandowského, před druhým gólem proti němu pozdě vystoupil. Po změně stran hlavičkoval při standardce z dobré pozice nad.

Milan Havel(1,5) – Směrem dopředu nepředvedl nic a při plnění defenzivních povinností to bylo ještě horší. U prvního gólu místo souboje s Kessiém jen sledoval, jak domácí záložník hlavou posílá míč k tyči. V nastavení prvního poločasu nechal na zadní tyči úplně volného Lewandowského. Ani po změně stran nestíhal. Hned po necelé minutě si nechal utéct Fatiho, který naštěstí pro Plzeň pálil mimo tři tyče. U čtvrté trefy domácích nejprve chtěl vystoupit proti Torresovi, ale skončil na půli cesty a pak nestihl zachytit náběh Lewandowského. Zaspal také u páté branky.

Mosquerovy zkraty

Jhon Mosquera (2) – V defenzivě často nechával Jemelku na holičkách. Výborně si do vápna naběhl na sklepnutí od Chorého. Po jeho střetnutí s Christensenem rozhodčí pískl penaltu a v ruce už držel červenou kartu. VAR ovšem odhalil Mosquerův zbytečný úder loktem, který předcházel faulu domácího hráče. Na desítku ani vyloučení tak nedošlo. Podepsal se na třetím gólu, když se po střetu s Dembelém nepochopitelně nezvedl. Po hodině hry vybídl ke snížení Chorého.

Lukáš Kalvach (3) Sice měl úspěšnost přihrávek 85 procent, ale rychlostně nestíhal. Vedle domácích kolikrát působil jak zpomalený film. V 8. minutě parádně vypíchl míč a postupoval jeden na jednoho. Chyběla mu ale odvaha, aby zakončil sám a akci pak překombinoval. V 73. minutě chtěl nachytat Ter Stegena z půlky, branku ovšem netrefil.

Vlkanova? Velký příslib

Adam Vlkanova (6) Před dvěma týdny ještě kopal za Hradec Králové, při premiéře v evropských pohárech rozhodně nepropadl. Velký plzeňský příslib do budoucna. Na podhrotu dokázal podržet míč i mezi několika soupeři. Stál na začátku gólové akce, kdy nejprve u šestnáctky Barcelony přešel přes Pedriho a následně našel přihrávkou Chorého. Do další šance poslal Sýkoru v 77. minutě.

Pavel Bucha (3,5) – Ze všech hráčů na hřišti toho naběhal nejvíc. Několikrát dokázal ve středu hřiště podržet míč i přejít jeden na jednoho, kombinační kvality ale nepředvedl. V 10. minutě zazdil slibně se rozvíjející přečíslení tři na dva. V prvním poločase dvakrát ztratil míč na vlastní polovině. Jednou z toho byla šance Fatiho, podruhé gól Lewandowského.

Splněný sen

Jan Sýkora (4,5) – V první půli si svědomitě plnil defenzivní úkoly. Směrem dopředu předvedl vlastně jen dva zajímavé momenty. I když je vysoký jen 171 centimetrů, ve 44. minutě hlavou snížil na 1:2. Do zakončení se dostal ještě v 77. minutě, kdy ale branku netrefil.

Tomáš Chorý (5) – Solidní výkon. Vyhrál hodně hlavičkových soubojů. Výtečně poslal za stavu 1:0 do tutovky Mosqueru, který ji ale zbytečným faulem zazdil. Před gólem Plzně se Chorého střela odrazila od obránce k Jemelkovi. Vysoký útočník navíc náběhem na přední tyč na sebe natáhl stopera a Sýkora pohodlně skóroval. Svůj výkon mohl v 65. minutě korunovat snížením na 2:3, při velké šanci ale ve skluzu pálil nad břevno. Vzápětí pak střídal.

Pan neviditelný

Fortune Bassey(2,5) – Na závěrečnou zhruba půl hodinu vystřídal Chorého. Na hřišti nepředvedl nic zajímavého. Obraně téměř nepomáhal, ani na polovině soupeře bojovností nevynikal. Místo, aby si pohybem říkal o míč, spíše působil ospalým dojmem.

Aleš Čermák, Václav Pilař, Erik Jirka a Libor Holík nebyli hodnoceni, protože neodehráli dostatečný počet minut.

Kdo z Plzeňských na Camp Nou obstál a kdo naopak vyhořel?