Zklamání jménem Minčev. Proč je jeho odchod pro Spartu vysvobozením?

GLOSA: Měl být jedním z největších sparťanských talentů, během tří let dostal desítky šancí. Proč je mladý Bulhar nedokázal využít?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Vysvobození. Tak by se dal z hlediska pražské Sparty nazvat odchod dvaadvacetiletého křídelníka Martina Minčeva. Bulharský reprezentant po třech letech na Letné zamířil do tureckého Rizesporu, který za něj zaplatil okolo patnácti milionů korun. Pro úřadujícího českého mistra je odchod někdejšího velkého talentu s finanční kompenzací bezpochyby nejlepším možným krokem. Je totiž načase si přiznat, že projekt velkého bulharského talentu nevyšel.

Minčev totiž na Letnou přicházel jako generační talent tamního fotbalu. Sparta proto neváhala zaplatit bulharskému Černo More za technicky nadaného záložníka bezmála 50 milionů korun. Pro srovnání: za obdobnou částku na Letnou zamířili Victor Olatunji, Ladislav Krejčí a Lukáš Sadílek dohromady. Bylo tak zřejmé, že mladý štírek by se měl v průběhu let rozvinout v jasnou oporu a patřit mezi největší hvězdy mužstva.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Jenže nároky stanovené vysokou přestupovou částkou nikdy nenaplnil. Nejprve pendloval mezi rezervou a prvním týmem, pak přitahoval zranění. Přesto v průběhu dlouhých tří let dostal v sestavě stále nejúspěšnějšího českého klubu desítky šancí ukázat, co v něm je. Zdálo se, jako by se v jeho případě opakoval stále dokola jeden scénář:

Festival druhých šancí

Minčev odehraje solidní utkání, ve kterém dokáže skórovat či asistovat. Následně předvede několik tristních výkonů bez zájmu a zápalu pro hru a vypadne ze sestavy. O několik týdnů později dostane druhou šanci. A takto stále dokola. Přesto se mu stále dařilo držet si image bulharského prince s velkým potenciálem, který se za chvíli naplno rozvine. Po dlouhých třech letech se však zdálo být jasné, že opak je pravdou.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Celý přestup by tak pro Spartu měl být velkým zdviženým prstem. Být devatenáctiletým talentem v bulharské lize totiž zdaleka nemusí znamenat kvalitní kariéru v tuzemsku. Přemrštěná padesátimilionová suma navíc sama vybízela k neúspěchu. Možná její vinou však dostal Minčev tolik šancí, o nichž si mladíci jako Kryštof Daněk, Matyáš Kozák nebo Matěj Polidar mohou dát jen zdát.

Měla se Sparta zbavit bulharského záložníka Martina Minčeva již dříve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články