Zdeněk Zeman pobouřil italskou veřejnost nevhodným výrokem o ženách

Foto: worldsoccer.com

Fotbalový trenér Zdeněk Zeman, který drtivou většinu své kariéry strávil ve slunné Itálii, si jedním z posledních výroků na předávání cen Panchina d’Oro pro nejlepšího lodivoda Serie A pořádně zavařil. Pozastavil se totiž nad vzrůstající popularitou ženského fotbalu, kterou vysvětloval tím, že dříve byly ženy zvyklé trávit čas doma u plotny, aby měli muži co jíst. Ačkoli se dle jeho slov jednalo pouze o vtip, u široké veřejnosti i zástupců jednotlivých klubů se neshledal s pochopením. Tamní prostředí je zkrátka na podobný humor velice citlivé.

Interview, které za pár hodin obletělo svět

Dvaasedmdesátiletý rodák z Prahy poskytl rozhovor italskému internetovému deníku Tuttosport krátce poté, co navštívil udílení cen „Zlatá lavička“ pro nejlepší trenéry Serie A. Debata mezi slavným koučem a novinářem se nesla v přátelském duchu a dopředu nic nenaznačovalo tomu, že půjde o jeden z nejkontroverznějších rozhovorů tohoto roku. Řeč ale přišla na ženský fotbal, jenž v Itálii získává na popularitě. Reportér se českého kouče zeptal, v čem vidí hlavní důvody tohoto nečekaného vzestupu oblíbenosti. A on mu, bohužel, odpověděl:

„Ženský fotbal tady v Itálii dlouho neměl prakticky žádnou tradici, ale nyní už se jeho popularita konečně zvedá. Doufám, že to tak půjde i nadále. A ptáte se, proč tomu tak je až teď? Podle mě výraznou roli hraje především zdejší kultura a zvyklosti. V Itálii ženy obvykle bývají v kuchyni, kde se starají o to, aby muži měli co jíst a neumřeli hlady.“

Zemanova slova následně citovala všechna velká média v Itálii a ani slavné kluby samozřejmě nezůstali pozadu. Na oficiálních stránkách AS Roma se například objevila otázka, zda-li si český taktik opravdu něco takového dovolil říci.

Koncept výroku byl novináři špatně pochopen

Zdeněk Zeman to na sociálních sítích pořádně schytal. Negativní komentáře totiž pod jednotlivými příspěvky jednoznačně převažovaly. Našlo se ovšem i pár jedinců, kteří českého kouče bránili. Dle jejich názoru totiž Zeman jen sarkasticky upozornil na nedostatky, které ještě donedávna rezonovaly italskou společností. Tato slova následně potvrdil i sám trenér, jenž nechápe bublinu, která se kolem jednoho špatně pochopeného výroku vytvořila. Jeho cílem prý nebylo zesměšňovat ženy, ale naopak zasadit stereotypům poslední ránu.

Důvod, proč Zemanovu narážku nikdo nepochopil, poměrně trefně vystihl web footballitalia, který napsal:

„Jednalo se o sarkastický vtip, což se ale v případě pana Zemana velmi těžko rozpoznává. Je totiž pověstný tím, že celý život mluví jen jediným tónem hlasu, který používá při každé příležitosti. To mohlo novináře i veřejnost zmást.“

Foto: worldsoccer.com