Zdeněk Ščasný o Spartě: Problémy se táhnou dlouho. Čím si vysvětluje dlouhou éru bez titulu?

Poslední mistrovský titul slavili Letenští už před osmi lety. Od té doby se v domácí lize trápí. Co prohlásil bývalý trenér a sportovní šéf klubu Zdeněk Ščasný o Spartě a důvodech dlouhého čekání na triumf?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

V průběhu posledních osmi let slavila čtyřikrát jak pražská Slavia, tak plzeňská Viktoria. Mužstvo z Letné však na svůj historicky sedmatřicátý mistrovský titul v nejvyšší soutěži nadále čeká. Podle bývalého kouče a sportovního šéfa klubu stojí za neúspěchy hned několik faktorů. „Není to úplně otázka dnešní Sparty, ale je si podobná už několik posledních let,“ prohlásil Zdeněk Ščasný o Spartě v rozhovoru pro Radiožurnál Sport.

Ščasný: Moc přestupů se nepovedlo

Ty problémy se táhnou delší dobu a fanoušci čekají něco úplně jiného. Během působení trenéra Stramaccioniho, ale nejenom jeho, se nakoupilo velké množství drahých hráčů ze zahraničí a moc přestupů se nepovedlo,“ dodává s odkazem na éru mezi lety 2017 a 2018, kdy na Spartu zavítalo několik zvučných jmen včetně produktivního záložníka Guélora Kangy, izraelské hvězdy Tal Ben Chaima, obránce Georgese Mandjeka nebo bývalého francouzského reprezentanta Ria Mavuby.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

To vyčištění prostředí postupně trvá, protože to nenarušilo jen strukturu mužstva, ale i vztahy v kabině. Myslím si, že momentálně je Sparta na dobré cestě,“ zdůrazňuje pětašedesátiletý stratég s tím, že přesto zůstává záhadou, proč sparťanské čekání na titul nadále pokračuje. „Nedokážu na to jednoduše odpovědět, rozhodně je to na delší rozbor. Z logiky věci by se ve sbírání titulu měly střídat tři nejlepší celky u nás – Plzeň, Sparta a Slavia,“ dodává na adresu aktuálně vedoucích tří mužstev nejvyšší soutěže.

Sčasný: Sparta nedokáže na dílčí úspěchy navázat

Vedoucí Plzeň má na svém kontě 39 bodů, pražská Slavia je v závěsu za ní se ztrátou dvou bodů. Třetí je pak Sparta, která má dvaatřicet bodů. „Spartě se [sbírat mistrovské tituly] ale dlouhodobě nedaří. Poslední titul s ní získal asi trenér Víťa Lavička. Pak jsem ho vystřídal já, titul jsme neudělali, ale dostali jsme se v Poháru UEFA až do čtvrtfinále. Nevím proč, ale když se ve Spartě povede udělat dílčí úspěch, tak se na něj nedokáže navázat,“ zakončil.

Recept je podle něj jasný: Sparta by měla dát důvěru jednomu z trenérů na delší období. „Říkám to i s vědomím toho, že jsem ve Spartě byl sportovním ředitelem, a i za mě ti trenéři odcházeli,“ přiznává Ščasný podle kterého za jeho vedení nastal neúspěch právě v odbočení z dobře nastolené cesty. „Nechci se pitvat v důvodech, proč to nedopadlo. Největší chybou tedy bylo to, že se ustoupilo z dobře nastolené cesty,“ zakončil pro Radiožurnál sport.

Proč Sparta v boji o titul dlouhodobě klopýtá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak trojnásobně prodloužit životnost autobaterie: Expert vysvětlil úkon, který zafunguje na levné i drahé modely
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Na Ukrajinu se dostanou hned 4 tanky ze Západu, ruské je překonají pouze v jednom směru. Zapojit se musela i Amerika, i když nechtěla
Události247.cz
Události247.cz
Poláci jsou na Čechy už vážně naštvaní: V obchodech mají kvůli nim prázdné regály
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Experimentální zbraň 2. sv. války: Pekelné kolo bylo tak nebezpečné, že raději skončilo už ve fázi testování