Zářil ve Spartě, Manchester City za něj zaplatil miliardu. Co dělá Bony Wilfried dnes?

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

„Jeden pokoj, jedna postel, jedno okno, ani televize tam nebyla. Měl jen laptop, ale na internet musel dolů do restaurace, kde se stravoval. Hlídali jsme, co jí, starali se o něj. Občas mu přinesli třeba bábovku,“ popisoval před lety pro iDnes.cz začátky Bonyho Wilfrieda v pražské Spartě trenér juniorského týmu Jan Kmoch. Tehdy ještě nikdo netušil, že ze statného mladíka se stane nejdražší africký hráč všech dob.

Když v lednu 2011 odcházel tehdy třiadvacetiletý Bony do nizozemského Vitesse řada expertů poukazovala na to, že holandská Eredivisie zdaleka nemusí být pro reprezentanta Pobřeží slonoviny konečnou. Důrazný útočník, který si soutěž své rodné země zahrál už v šestnácti, v podzimní části doslova zářil. V lize se trefil ve 14 utkáních hned desetkrát a přidal i dvě branky v Evropské lize.

i(zdroj: Conceited 2, wikimedia.org)

Celkově napříč soutěžemi na Letenské v téměř osmdesáti startech nastřílel 33 branek, přidal i 6 asistencí a stal se miláčkem fanoušků. I proto za něj Vitesse muselo vysázet více než 100 miliónů korun, avšak zpětně si mohou funkcionáři nizozemského klubu mnout ruce. Po pomalém startu Bony zazářil, sbíral góly i asistence a spekulovalo se o zájmu jak ze Španělska, tak z Anglie.

Po sezóně, ve které Bony nasázel ve 30 utkáních 31 branek bylo jasné, že v létě bude následovat velký přestup. V červenci za kanonýra zaplatí 12 miliónů liber (353 miliónů korun) prvoligová anglická Swansea City, pro kterou jde o nejdražší přestup v historii. Reprezentant Pobřeží slonoviny však dokazoval, že nešlo o přemrštěnou částku a během roku a půl nasázel v Premier League 25 branek.

Vzestup útočníka, jehož osud v úvodu popisoval sparťanský kouč, dosáhl svého vrcholu v zimě 2015. Manchester City, který v posledních pěti letech vyhrál dva tituly, si vyhlédl právě Bonyho, za kterého byl odhoten zaplatit 28 miliónů liber (zhruba miliardu korun). Rodák z předměstí Abidjanu se rázem stal nejdražším africkým hráčem.

i(zdroj: Ailura, wikimedia.org)

Citizens však byli i pro něj jiná liga. Pod Manuelem Pelegrinim zářil zejména Sergio Aguero a Bony poprvé v kariéře přestal zaznamenávat cenné body. Za rok a půl na Etihad Stadium se trefil v lize šestkrát a následovalo hostování a následný přestup opět do velšské Swansea.

Období kanonýra byla však pryč. Bony se za dvě a půl sezóny trefil napříč soutěžemi jen čtyřikrát a přesunul se do Kataru, později si zahrál i nejvyšší saudskoarabskou ligu. Za Al-Ittihad v průběhu deseti měsíců nastřílel jen pět branek a klub se tak v listopadu loňského roku rozhodl ukončit jeho smlouvu.

Od té doby je tak ostrostřelec bez angažmá, na ostrovy se však vrátil. Od konce v Saudské Arábii trénuje s Newport County, hrajícím až čtvrtou ligu. Zda se teprve dvaatřicetiletý útočník vrátí zpět na nejvyšší úroveň je otázkou, je však jasné, že období jeho slávy je dávno pryč.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články