Zářil v Realu Madrid i Manchesteru City, teď míří za mříže. Milánský soud potvrdil devět let za znásilnění

Robinho v dresu Realu Madrid. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Patřil mezi nejvýraznější osobnosti předešlé generace brazilského národního týmu, za který nasbíral stovku utkání. Zahrál si za Manchester City, Real Madrid i AC Milán. Dnes šestatřicetiletý Robinho však mimo fotbalovou genialitu ukázal i druhou tvář. Milánský soud zamítl odvolání a potvrdil Brazilcův devítiletý trest za hromadné znásilnění, které spolu s pěti dalšími odsouzenými vykonal v roce 2013. 

Když Robinho v srpnu 2010 zamířil z Manchesteru City do AC Milán za 18 miliónů eur (473 miliónů korun), fanoušci Rossoneri byli našení. Brazilský útočník takřka ihned zapadl do kabiny a na konci sezóny už slavil první mistrovský titul. Po čtyřech letech odcházel do čínského Guangzhou Evergrande s velkým respektem fanoušků i téměř 150 odehranými utkáními na kontě.

Jenže, jak před třemi lety vyplavalo na povrch, Robinho si v Miláně neužíval jen obdiv fanoušků. Podle italského soudu v lednu 2013 v milánském nočním klubu Sio Café, spolu s pěti dalšími osobami, sexuálně napadl a znásilnil dvaadvacetiletou ženu. Soudní řízení se táhlo až do letošního října, kdy soud vynesl rozsudek a brazilskému reprezentantovi udělal devítiletý trest.

Ten okamžitě přerušil své angažmá v brazilském Santosu, jehož je odchovancem a médiím sdělil, že bude za svou nevinu bojovat. „Se smutkem v srdci vám musím oznámit, že spolu s prezidentem klubu jsme se dohodli v těchto těžkých časech mého života rozvázat s klubem smlouvu. Aktuálně bude lepší odejít a soustředit se na mé osobní věci. Pro fanoušky Santosu a lidi, kteří mě mají rádi: Prokážu svoji nevinu,“ napsal na svůj Instagram.

Milánský soud však včera zamítl odvolání a potvrdil Robinhův devítiletý trest. Přesto je otazníkem, zda šestatřicetiletý Brazilec skutečně zamíří za mříže. Stále se může obrátit na italský nejvyšší soud, do té doby na něj bude z hlediska tamního práva nahlíženo jako na nevinného. Hráč je navíc aktuálně v Brazílii, jejíž ústava neumožňuje vydávání občanů do Itálie ani jiné země – v případě potvrzení trestu by však měl do výkonu trestu nastoupit právě v jihoamerické zemi.