Záložník, který si zahrál za Arsenal i Barcelonu v pouhých třiatřiceti míří do Džibutska

Alex Song v dresu Barcelony. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Džibutsko. Jeden z nejmenších afrických států, jehož populace se pohybuje okolo osmiset tisíc obyvatel, zdaleka nepatří mezi fotbalové velikány. Tamní reprezentace je v žebříčku FIFA na 185. místě, daleko před ní je i Lichtenštejnsko, Malta nebo Andorra. Přesto se tamnímu fotbalovému klubu Arta/Solar7 podařilo ulovit hvězdu, která před několika lety zářila v dresu Arsenalu nebo Barcelony. „Je to velká příležitost pro propagaci lokálního fotbalu,“ prohlásil při představení Alex Song.

Třiatřicetiletý kamerunský reprezentant, který si v dresech Arsenalu a West Hamu United připsal i téměř dvě vystoupení na trávnících anglické Premier League, byl bez angažmá od letošního března. Song v době startu koronavirové pandemie odmítnul přistoupit na snížení platu, které vyžadovalo vedení švýcarského FC Sion a spolu s dalšími osmi hráči byl propuštěn.

(zdroj: facebook.com/ Arta Solar7)

„Song by měl být symbolem vzestupu džibutského fotbalu a celkově by měl pomoci zvýšit jeho úroveň,“ prohlásil při představení hráče, kterému přihlížely desítky tamních médií prezident a majitel klubu Tommy Tayoro Nickoss.

Ten je však podle francouzského serveru Lemonde.fr na seznamu podezřelých a údajně se podílel jak na obchovodání s drogami, tak na prodeji nelegálně držených zbraní. I proto je otázkou, zda není pro padesátinásobného kamerunského reprezentanta působení v Džibutsku spíše přešlapem a zda bude dvouletá smlouva skutečně dodržena.

Song je odchovancem francouzské Bastie, odkud si jej v pouhých devatenácti letech vyhlédnul kouč Arsenalu Ársene Wenger. Pod ním odehrál Kamerunec na Emirates Stadium šest sezón, než v si jej v srpnu 2012 vyhlédla Barcelona, která za něj zaplatila přes 12 miliónů liber (354 miliónů korun). „Byl jednou z našich priorit,“ prohlásil tehdy sportovní ředitel Katalánců Andoni Zubizarreta. „Má technické schopnosti, ovládání míče, taktické znalosti a fyzickou sílu,“ přiznal.

Ve Španělsku však odehrál jen dvě sezóny, v kádru se výrazněji neprosazoval a zamířil na dvouleté hostování do West Hamu United. Po ukončení kontraktu s Barcelonou podepsal smlouvu v ruském Rubinu Kazaň, kde odehrál 22 utkání, než byla jeho smlouva předčasně ukončena. V jednatřiceti poté odešel do švýcarského Sionu, nyní míří do Arty/Solar7.