Zajímavosti o legendárním filmu Góóól! Jaká je největší chyba snímku a kdo měl původně hrát Santiaga Muñeze?

Sedmnáct let uplynulo od premiéry filmu Góóól! Americký snímek přesto dodnes patří k nejoblíbenějším produktům kinematografie z fotbalového prostředí. Jak dobře jej znáte?

i Zdroj fotografie: TV Nova
                   

Příběh o naplnění snu mexického mladíka Santiaga Muñeze, kterého ztvárnil Kuno Becker, patří k nejsledovanějším filmům s fotbalovou tématikou u nás. Přesto snímek s rozpočtem 33 milionů dolarů v kinech příliš neuspěl a patřil mezi průměrně navštěvované. Obrovský úspěch však zaznamenal po vydání DVD, které patřilo k nejprodávanějším jak na řadě evropských trhů, tak v Jižní Americe.

Tvář mexického herce Kuna Beckera se přitom ve filmu málem neobjevila. Roli Santiaga Muñeze měl původně hrát jiný herec ze středoamerické země – hvězda seriálu Narcos: Mexiko nebo snímků jako Rogue One: Star Wars Story nebo Hříšný tanec 2 Diego Luna. Herec však roli odmítnul stejně jako Gael García Bernal. Becker údajně před kývnutím na nabídku režiséra Michaela Winterbottoma kontaktoval Lunu a ptal se jej na důvody, proč se do projektu nezapojil.

iZdroj fotografie: TV Nova

Sám Winterbottom přesto nakonec od režírování Góóólu po pouhých několika hodinách od úvodní klapky ustoupil. Dnes šedesátiletému Britovi se nelíbilo, že producenti po něm požadují finální verzi scénáře ještě před zahájením natáčením důležitých scén filmu. Po odchodu Winterbottoma odešel z projektu také švédský herec Stellan Skarsgård, jehož jedinou motivací bylo zahrát si právě pod výše zmiňovaným režisérem.

Čeští fotbalisté ve filmu

Film byl nakonec dokončen pod vedením Dannyho Cannona, který do snímku zařadil i české fotbalové hvězdy té doby. Několik záběrů totiž směřuje na hráče Liverpoolu Vladimíra Šmicera či Milana Baroše, v dresu londýnské Chelsea se pak představil Jiří Jarošík. Z dalších známých tváří světového fotbalu film zachycuje také Zinedina Zidana, Franka Lamparda, Stevena Gerrarda, Davida Beckhama nebo Raúla.

iZdroj fotografie: TV Nova

Svět Santiaga Muñeze je v řadě aspektů výrazně odlišný od tradičních fotbalových pravidel. Největší chybou scénáristů je fakt, že hlavní hrdina nemůže přestoupit do anglické Premier League z Jižní Ameriky ještě před tím, než debutoval za národní mužstvo. Na ostrovech totiž dostane pracovní povolení jen hráč, který již dříve reprezentoval. Muñez rovněž v jedné z důležitých scén líbá před standardním kopem svůj přívěsek.

Ve hře byl i Arsenal a Barcelona

To by však v reálném fotbalovém utkání taktéž nebylo možné. Hráči totiž se šperky nastupovat k zápasu nemohou. Menší chybou je fakt, že Newcastle v utkání s Liverpoolem po obdržené brance nerozehrává míč z vlastní půle. Naopak s míčem na kopačkách začínají Reds. Tři utkání před koncem sezóny navíc klub opouští Galvin Harris, avšak přestupy jsou na ostrovech možné jen o zimní či letní pauze. V opačném případě se hráč nemůže zapojit do zbytku ročníku za nové mužstvo.

Newcastle, Real Madrid a mexický národní tým byly do filmu zařazeny ze sponzorských důvodů. Producenti se totiž dohodli na spolupráci s firmou Adidas, která v roce 2003 tyto tři týmy oblékala. Pokud by došlo k ujednání s konkurenční společností Nike, údajně by se reálie odehrávaly v Arsenalu, FC Barceloně a brazilském národním mužstvu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články