Začíná anglická Premier League. O vítězi je však rozhodnuto předem

KOMENTÁŘ: Startuje nový ročník anglické Premier League, nejbohatší a nejsledovanější fotbalové soutěže světa. Přesto je o zisku titulu předem rozhodnuto.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejsledovanější. Nejbohatší. Nejnáročnější. Již dnes startuje anglická Premier League, tedy soutěž, která má být reklamou na fotbal. Přesto se dá říct, že o zisku mistrovského titulu je dávno předem rozhodnuto. V pěti z uplynulých šesti ročníků jasně dominoval Manchester City, který nakonec s přehledem zvítězil i loni. Proč je velmi pravděpodobné, že ani letošní ročník nebude výjimkou?

Prvním důvodem je konzistentnost družiny Pepa Guardioly. Manchester City má za sebou po triumfu v Premier League, Lize mistrů a FA Cupu nejúspěšnější ročník historie. Španělský stratég však neobohatil fotbalový svět jen trofejemi, ale i novým herním stylem. Ten pravidelně výrazně modifikuje a posléze upravuje kádr podle svých potřeb. Citizens jsou zkrátka v současné době skvěle pozičně obsazeným mužstvem s kvalitním, širokým kádrem a nejlepším trenérem současnosti.

iZdroj fotografie: Reuters

Dalším faktorem je hladový kanonýr Erling Haaland. Norský útočník v uplynulém ročníku sázel góly jako na běžícím páse a není pochyb o tom, že bude chtít své přednosti uplatnit i letos. Po roce by přitom měl být lépe aklimatizovaný do Guardiolových systémů, sehranější se spoluhráči a navyklejší na ostrovní styl fotbalu. Předpověď, že se opět stane nejlepším střelcem soutěže tak není daleko od pravdy. Jasným kurzovým favoritem je i podle bookmakerů.

Konkurenti v problémech

Třetím a nejzásadnějším důvodem je pak nemohoucnost soupeřů, kteří mohou Manchester City v honbě za obhajobou titulu ohrozit. Londýnská Chelsea prochází velmi výraznou přestavbou kádru a herního stylu pod novým koučem. Liverpool hledá nový systém a bude chtít zacelit mezery po odchodech zkušených vítězů Ligy mistrů. Revoluce čeká také Tottenham, který rovněž angažoval nové jméno na svou lavičku.

iZdroj fotografie: Manchester City FC

Ohrožením by mohl být Manchester United, který se v posledních měsících výrazně zlepšuje. Jenže ani u něj zdaleka nelze očekávat, že celek z Old Trafford bude týden, co týden nad soupeři dominovat. Stejně jako štiky soutěže v podobě Newcastlu, Brightonu či Aston Villy. Zdánlivě jediným zdatným souputníkem by tak měl být mladý Arsenal pod křídly Guardiolova učence Mikela Artety.

Arsenal silnější. Ale v náročnější pozici

Otazníkem však opět zůstává konzistentnost výkonů, Arsenal navíc bude muset nově tříštit síly. Gunners totiž po pěti letech v Evropské lize čeká přepnutí na vyšší otáčky v podobě základní skupiny Ligy mistrů. A je otazníkem, jak kádr nabitý mládím podobnou zkoušku zvádne. Suma sumárum: Manchester City má cestu k dalšímu mistrovskému titulu vydlážděnou nejlépe, jak to jde. Přesto bude stát za to sledovat, jakým způsobem se k němu propracuje v nadcházejícím ročníku. Začíná již dnes večer na půdě Burnley.

Vyhraje Manchester City opět anglickou Premier League?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články