Z miláčka vyvrhelem. Proč fanoušci Baníku nikdy neodpustili Matušovičovi přestup do Sparty?

Jen málokterý přestup vyvolává i po letech vášně. Přesun mladého záložníka z Baníku Ostrava do pražské Sparty v lednu 2005 přesto zůstává zapsaný tučným písmem do historie.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Ještě v létě 2004 patřil k nejoblíbenějším hráčům ostravského Baníku a pro řadu mladých fotbalistů z moravskoslezské metropole byl ikonou. Tehdy třiadvacetiletý záložník Miroslav Matušovič totiž deseti góly pomohl dovést svůj celek k prvnímu mistrovskému titulu v samostatné historii a rozpoutal tak v Ostravě neslýchanou euforii. Přesto je dnes jméno rodáka z Havířova a odchovance ostravského klubu symbolem zrady.

Pouhý půlrok po zisku titulu Matušovič zamířil do kádru největšího rivala. Pražská Sparta za záložníka s pověstnou blonďatou kšticí zaplatila bezmála 20 milionů korun a uskutečnila tak jednoznačně největší transfer tehdejšího přestupového období. Radost z Matušovičova angažmá na Letné však neměli ani fanoušci Sparty, kteří těžko skousávali jeho minulost v dresu Baníku.

Přesto zdaleka nešlo o první přesun z Bazalů do nejúspěšnějšího českého klubu. Stejným směrem se vydali také Martin Čížek, René Bolf nebo Radek Slončík. Ani jednomu ze zmiňovaných hráčů se však nedostalo nálepky zrádce jako právě Matušovičovi. Řada z nich navíc v Baníku následně působila či v různých rolích dodnes působí. Zvrat u Matušoviče nastal až tři měsíce po přestupu, v březnu 2005.

Chachare, omluv se!

Tehdy se Matušovič objevil na hřišti a pomohl Spartě k vítězství proti Českým Budějovicím. Skalní fanoušci jeho mužstva mu však opakovaným skandováním dávali najevo, že mu nehodlají angažmá v Ostravě odpustit. Ještě jako hráč Baníku totiž vulgárně urážel fanoušky Letenských a při finále Poháru ČMFS na ně dokonce vztyčil prostředníček. „Chachare, omluv se,“ znělo tak ze sektorů hostů na budějovickém stánku.

Matušovič volání příznivců Sparty vyslyšel a po utkání se vydal před plot jejich sektoru s omluvou. „Byl jsem na to připraven. Tušil jsem, že se to ještě potáhne. Jako hráč Baníku jsem měl tehdy opačné emoce, snažil jsem se dělat maximum pro svůj klub. Věřím, že to pochopí, omluvil jsem se jim za to,“ prohlásil tehdy pro MF Dnes. Pro příznivce jeho mateřského klubu a celou Ostravu šlo však o jasnou známku zrady, kterou tehdy čtyřiadvacetiletému fotbalistovi dodnes neodpustili.

Fanoušci Baníku nezapomínají

Rychlonohý ofenzivní záložník vydržel ve Spartě čtyři roky a slavil s klubem dva mistrovské tituly a tři vítězství v domácím poháru. Posléze střídavě působil na Kypru a v divizním Baníku Havířov, kde s fotbalem začínal. Dnes jednačtyřicetiletý Matušovič působí v Havířově jako hlavní trenér, přesto je jeho jméno stále ověnčeno negativními vzpomínkami. Ty neutichají ani po více než patnácti letech.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Před dvěma lety bylo oznámeno, že se Matušovič stane hlavním koučem havířovského střediska Akademie Baníku Ostrava. Po vlně negativních reakcí ze strany fanoušků na sociálních sítích i fanouškovských skupin se však raději slezský celek rozhodl, že jméno Miroslava Matušoviče a Baníku Ostrava již nikdy spojeno nebude.

Vzpomínáte si na přesun Miroslava Matušoviče do Sparty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Znáte metodu PDR? Jedná se o spolehlivou techniku opravy auta bez poškození laku
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co jsou hypersonické zbraně a proč se jich svět tolik obává?
Události247.cz
Události247.cz
Kdo je největším absentérem ve Sněmovně? Pracovní morálka předních politiků, placených z našich daní, je k smíchu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vidíte, co se na obrázku doopravdy skrývá? Ověřte si, zda máte orlí oko a žádný klam vás nezaskočí