Z miláčka tribun vyvrhelem: Sparťanský uličník doplatil na těžkou povahu. Kde je nyní?

STORY: Talentu měl na rozdávání, fanoušci pražské Sparty si jeho vystoupení na pravém křídle zamilovali. Přesto skončil jako vyvrhel a hrál až druhou ligu v Dánsku.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Řada velkých talentů mohla zažít skvělou kariéru, přesto vinou vlastní povahy nikdy nenaplnili svůj potenciál. Jedním z nich je také dnes třiatřicetiletý záložník Tiémoko Konaté, kterému v dresu pražské Sparty předvídali velkou budoucnost. Rodák z Abidžanu dokonce nastupoval za národní tým a fanoušci na Letné si jej oblíbili. Přesto přišel strmý pád a dnes je třiatřicetiletý hráč bez angažmá po čtyřech letech ve druhé dánské lize.

Ale vraťme se zpět na začátek příběhu. Jeden z velkých talentů své země upoutal skauty pražské Sparty při působení v domácí soutěži, kde zářil. Jako jednadvacetiletý byl vyhlášen nejlepším hráčem druhé ligy, o rok později již nastupoval v předkole africké Ligy mistrů CAF za domácího hegemona Africa Sports National. V září 2012 zamířil na čtrnáctidenní zkoušku na Letnou, kde uspěl. Ve dvou zápasech se trefil třikrát a vysloužil si smlouvu ve formě ročního hostování s opcí.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Konaté se postupně aklimatizoval v Juniorské lize a po pár měsících začal sbírat starty v první lize. Trenér Vítězslav Lavička jej začal nasazovat jako žolíka pro závěrečné minuty a obratný Afričan předváděl skvělé výkony. Nezřítkakdy dokázal rozhýbat zatuhlou defenzivu a svými zásahy do hry pomohl pražské Spartě k zisku mistrovského titulu a domácího poháru. Proto není divu, že si jej fanoušci takřka okamžitě zamilovali.

Oblíbený zpěvák? Dalibor Janda, usmíval se

Jeho jedinou slabinou zůstávala efektivita. Přesto se zdálo, že Spartě roste další velké jméno. Netrvalo dlouho a Konaté se stal stabilním členem základní sestavy. Pravidelně nastupoval, často si užíval potlesk tribun za své triumfy v soubojích jeden na jednoho a piloval svou češtinu. „Nejradši mám Dalibora Jandu. Costa mi občas překládá, co zpívá ve svých písničkách. Je to zábavné,“ svěřil se sympatický křídelník pro iSport.cz.

Zlomovým momentem jeho kariéry se stal jediný zápas – souboj předkola Ligy mistrů proti rumunskému FCSB. Konaté byl tehdy ve skvělé formě a v prvním utkání dvojzápasu patřil mezi nejvýraznější tváře Sparty. Ještě před odvetou o něj proto projevil výrazný zájem kontroverzní majitel rumunského klubu Gigi Becali, který mu nabízel astronomický plat. Jenže možnost přestupu zamotala do té doby miláčkovi tribun hlavu.

Trucování a omluvy

Sparta jej vzhledem k platné smlouvě nechtěla uvolnit, Konaté se proto rozhodl trucovat. Nedorazil na trénink a vedení letenského klubu oznámilo, že touží po odchodu. Sám Konaté se poté kál na svém facebookovém profilu. „Chci vysvětlit, proč jsem mlčel a proč jsem tři dny nebyl na tréninku. Byl jsem fyzicky a mentálně vyčerpaný. Chci se omluvit fanouškům i spoluhráčům. Doufám, že si znovu najdu cestu do vašich srdcí,“ prohlásil tehdy po přeřezaní do juniorského týmu.

iZdroj fotografie: Vendsyssel

Jenže od té doby se stal nepřítelem fanoušků. „Omlouvám se, už se to nikdy nestane. Nechci se k tomu vracet,“ prohlásil o několik měsíců později. Přesto si z tribun vyslechnul pískot a jeho výkony se zhoršovaly. Po příchodu kouče Andrey Stramaccioniho se stal nepotřebným a zamířil do Mladé Boleslavi.

Někdejší talent však ve městě automobilů zapadl do průměru a o rok a půl později zamířil do dánského Vendsyssel. S ním takřka okamžitě sestoupil do druhé ligy, kde strávil uplynulé čtyři sezóny. Aktuálně je bez angažmá. Na vrchol své kariéry a snové vystoupení v předkole Ligy mistrů proti FCSB tak může jen vzpomínat.

Vzpomínáte si na působení Tiemoka Konatého v dresu pražské Sparty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články