Z Letné do Edenu. Fotbalový hříšník zklamal vedení Sparty i Slavie, sbíral konflikty

Patří k hrstce hráčů, která přestoupila z jednoho břehu Vltavy na druhý. Přesto si fotbalového hříšníka nezamilovali ani v jednom z pražských S. Proč?

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Málokterý fotbalista vyvolává tolik emocí, jako právě on. Za dnes čtyřiapadesátiletého bývalého záložníka zaplatila na tehdejší poměry astronomickou částku jak pražská Sparta, tak Slavia. Jenže fotbalový hříšník Martin Abraham nedokázal uspět ani na Letné, ani v Edenu. Postupně si budoval pověst problémového hráče, a i přes svůj talent se této nálepky do konce své kariéry nezbavil.

Ale vraťme se zpět na začátek příběhu. Odchovanec moravských klubů byl v létě 2007 velmi žádaným zbožím. Devětadvacetiletý záložník měl za sebou úspěšné působení na Slovácku, zisk ligového titulu v dresu Liberce a vydařené mladoboleslavské angažmá. Středočechy táhnul k mistrovskému titulu, který jim nakonec unikl jen o čtyři body. Proto není divu, že se po sezóně stal hlavním přestupovým cílem pražské Sparty. A ta se musela plácnout přes kapsu.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Abarhama nakonec vykoupila za tehdy astronomických 15 milionů korun. Jenže klub z Letné se trápil a kouči Michalu Bílkovi se přístup zkušeného středopolaře příliš nepozdával. Ač začínal jako člen základní sestavy, po čtyřech ligových kolech se ocitl na lavičce. Další šanci dostal až při nechvalně známém utkání proti Teplicím o týden později, při němž jeho spoluhráč Tomáš Řepka rozzuřeně napadl kameramana České televize. Abraham se k běsnění aktivně přidal.

Pokuta jako Řepka, pak přestup

Nadával rozhodčímu a chtěl si s ním situaci vyříkat „z očí do očí,“ naštěstí zasáhli spoluhráči a za sudím jej nevpustili. Abraham tak nakonec musel, stejně jako Řepka, zaplatit pokutu ve výši 150 tisíc korun. Další šanci již nedostal: po pěti utkáních a nepříliš výrazných výkonech bylo v lednu zřejmé, že Letnou opustí. Tehdy se ozval nečekaný zájemce z druhého břehu Vltavy – pražská Slavia.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Mezi obdivovatele předchozích angažmá bouřlivého záložníka totiž patřil kouč sešívaných Karel Jarolím, pod nímž hrál na Slovácku. Slavia tak neváhala a den před koncem zimního přestupového období za Abrahama zaplatila okolo 10 milionů korun. Neobvyklý přesun budil řadu vášní, ty však zkušený záložník tlumil. „Když jsem přišel do Sparty, tak jsem se nebil do prsou, že jsem byl vždycky sparťan. Zrovna tak teď nebudu říkat, že jsem odmalička slávista,“ cituje jeho slova iDnes.cz.

Řeknu svůj názor, lidi to slyší neradi

Tehdy se vyjádřil i ke své nálepce problémového hráče, která je podle něj mylná. „To si nemyslím. To vyvolávají někteří lidi kolem mě. Protože řeknu svůj názor, což hodně lidí nerado slyší. Ale taková je prostě česká společnost. Všichni okolo si něco šeptají, ale nemají odvahu to říct nahlas,“ prohlásil Abraham. Přesto byla právě složitá povaha důvodem, proč vydržel v Edenu jen čtyři měsíce. V červnu téhož roku totiž Jarolím Abrahama vyřadil z kádru.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Důvod byl jasný: konflikty. Abraham se údajně omluvil z odpoledního tréninku, aby mohl hlídat své dítě. Jenže Jarolím mu volno neschválil a zkušený záložník v kabině zuřil. „Řekl jsem mu, že mu to volno nedám. Prohlásil, že se na to může vysr.., kopal do košů, vlítl do kabiny, začal tam divadlo a já jsem si ho pak nechal zavolat. On se vrátil zpátky, celý brunátný, kdyby měl kudlu, tak mi ji vrazí mezi žebra,“ líčil Jarolím v rozhovoru pro iSport.cz. Po přeřazení do rezervy se navíc pohádal také s koučem Miroslavem Janů a sešívaní se jej chtěli rychle zbavit.

Moje chyba, smutnil Jarolím

Mrzí mě to. Beru to na sebe, byla to jednoznačně moje chyba. Věřil jsem tomu, že se známe ze Slovácka a že to bude v pohodě,“ smutnil Jarolím po rychlém konci nákladné posily. Abraham posléze nastupoval za kyperskou Larnacu, Zlín, německý Wehen Wiesbaden, Bohemians a Příbram. Dnes pracuje jako profesionální voják. Je však otazníkem kam to mohl dotáhnout nebýt jeho složité povahy. To, že si zahrál za obě pražské S mu však již nikdo nevezme.

iZdroj fotografie: Bohemians 1905

Vzpomínáte si na působení Martina Abrahama v pražské Spartě a Slavii?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články