O tom, že nevhodné chování na tribunách i mimo ně může mít neblahé následky, se v posledních dnech přesvědčili fanoušci West Hamu, jednoho z tradičních klubů anglické Premiere League. O chování příznivců bývalého zaměstnavatele Tomáše Řepky se toho napříč roky napovídalo už tolik, že poslední událost se stala pouze pomyslnou kapkou v poháru, která ovšem zapříčinila, že jeho obsah definitivně přetekl. Skupinka fandů dostane v brzké době doživotní zákaz navštěvovat zápasy svého srdečního týmu a nebude moci ani vyjíždět k venkovním utkáním. Čím si takto razantní potrestání zasloužili?
Rasismus na stadiony nepatří
K vedení West Hamu United se dostalo video, v němž skupina fanoušků jejich klubu pochoduje na utkání proti Manchesteru United. To by samo o sobě samozřejmě nic špatného neznamenalo, pokud by ovšem pochod neprovázely antisemitské popěvky. Představitelé klubu se od těchto osob okamžitě distancovali a na svých webových stránkách vydali oficiální prohlášení:
„Obsahem videa jsme naprosto znechuceni. Ti lidé nejsou v našem klubu vítáni a ani v civilizované společnosti. Až je identifikujeme, předáme je policii a v životě na náš stadion už nebudou smět.“
Měla by se Česká republika inspirovat v zahraničí?
Podobné události samozřejmě nejsou devizou pouze zahraničních fanoušků. Řada případů se objevuje také v tuzemských vodách. Za zmínku stojí například zadržení tří fanoušků Slavie bezpečnostní službou londýnské Chelsea před utkáním Evropské ligy v Edenu. Ti se provinili proti lidskosti rasistickými urážkami mířenými na adresu Muhammada Salaha. Nedávno mediálním světem prolétla také zpráva o chování hokejových příznivců Brna, jejichž nadávkám neunikl liberecký hráč s romskými kořeny Dominik Lakatoš.
Podobných případů se ve sportovní sféře objevuje čím dál tím více a šéf světového fotbalu Gianni Infantino si toho je moc dobře vědom. Proto se rozhodl nabádat všechny sportovní kluby i svazy, aby výrazně zpřísnily svá interní pravidla spojené s rasistickými projevy fanoušků a tvrdě se proti nim vymezovaly. Rád by prý dokonce přenechal rozhodčím pravomoc přerušit nebo i ukončit zápas, pokud by podobné výlevy v průběhu utkání zaznamenali.
Jednotlivé kluby problémy taktéž vnímají, nicméně jsou k podobným radikálním opatřením spíše zdrženlivé, jelikož by tím v prvé řadě poškodily sami sebe. V případě přerušení nebo předčasného ukončení zápasu totiž na chyby určité skupiny lidí doplatí i ti fanoušci, kteří se po celý zápas chovají slušně a nejsou s nimi sebemenší problémy. A právě ti by si další návštěvu stadionu mohli rozmyslet, čímž by bezesporu utrpěla klubová pokladna. Je to zkrátka začarovaný kruh, který nenabízí jednoduché řešení.
Foto: guardian.ng