Angažmá v Premier League? Pro řadu fotbalistů splněný sen. Existují ale i hráči, kteří z možného působení v Anglii zas tak odvázaní nebyli. Jedním z nich je řízný český obránce Tomáš Řepka.
Po třech letech ve Fiorentině si Tomáš Řepka vypracoval renomé nejen v Itálii. Stála o něj řada klubů a ve Florencii podle všeho zůstat nemohl. Proč? „Fiorentina potřebovala peníze, byla na pokraji krachu. Co mi zbývalo?“ vzpomíná řízný obránce. Ozvali se například zájemci z ostrovů. „Ještě v Itálii jsem měl už dřív nabídky například z Chelsea nebo Celtiku Glasgow, ale West Ham United? To mi moc nevonělo,“ přiznal bez okolků řízný stoper.
Rozhodlo setkání s trenérem
O kladivářích toho moc nevěděl. „Tu soutěž jsem moc nesledoval. Byl jsem zakoukaný do Serie A, která v té době byla pořád ještě nejlepší ligou na světě. Alespoň pro mě. Ani peníze, které mi slíbili, nemohly nahradit pohodu, jakou jsem měl ve Florencii,“ uvedl Tomáš Řepka. Proč tedy nakonec vyměnil slunné italské město právě za uplakaný Londýn? Rozhodl velký zájem tehdejšího trenéra West Hamu Glenna Roedera.
Po příletu do Anglie mu hodně pomohla ikona Hammers Luděk Mikloško, který v klubu chytal a poté se přesunul do role trenéra brankářů. „Volal mi, sešli jsme se spolu a on mi vylíčil, jak to u nich chodí a co mě čeká. Hodně mi pomohl, protože anglicky jsem prakticky neuměl,“ řekl Řepka v obsáhlé zpovědi pro Právo.
Jiný kraj, jiná hra
Nejen kvůli jazykové bariéře si nejvíce sedl s Paolem Di Caniem, který mu mimo jiné překládal instrukce trenéra (v kabině) do italštiny. Kromě angličtiny si musel Tomáš Řepka zvyknout i na odlišný herní styl. „V Itálii to byly v obraně často složitý manévry, kdy se posouval celý obranný blok. Tam jsem v podstatě ani nedělal jen skluzy, jen v nejnutnějším případě. Do soubojů jsem chodil na půl plynu, protože tehdy se v Itálii pískalo úplně všechno. Musel jsem hráče vykrokovat nebo ho ubránit pozičně. Zajíždět do něj, to byla skoro sebevražda,“ vysvětlil obránce.
West Ham za českého stopera nakonec zaplatil Fiorentině v létě 2001 více než 8,2 milionů eur, což v té době rozhodně nebylo na přestupovém trhu málo. Premiéru v dresu kladivářů si Tomáš Řepka odbyl v sobotu 15. září, den po podpisu smlouvy. „Premiéru jsem měl vskutku impozantní,“ glosoval s ironií v hlase. Zápas totiž kvůli vyloučení nedohrál. Hned ve třetím utkání pak opět po druhé žluté mířil do sprch předčasně. Za dvě červené karty se Tomáš Řepka mohl těšit na pořádný kartáč v tisku. A ten také přišel.
Ani anglický bulvár nechápal
„Dvě červené takhle rychle, to byl silnej tabák i pro jinak otrlej britskej bulvár. A tak mě začali rozebírat. Co že to jsem za borce, kterej se takhle uvede v nejlepší ligové soutěži světa. Když k tomu připočtu, že v listopadu jsem ještě dostal v nároďáku červenou v nepovedený bruselský baráži s Belgií, musím říct, že to byl fakt vyvedený podzim,“ dodal Řepka. Postupem času se ovšem stal miláčkem fanoušků. I když si český bouřlivák neodpustil v Londýně několik skandálů, když se s United loučil, tleskal mu vestoje celý stadion.