Wayne Rooney se zastal fotbalistů hrajících v Anglii

Představitelé Anglie nyní hromadně vyzývají fotbalové ikony z tamní ligy, aby přistoupili na snížení finančních odměn, což má pomoci zaplatit běžné zaměstnance stadionů. Proti tomu se však někteří ohrazují, v čele se slavným Waynem Rooneym. Ten se k situaci vyjádřil prostřednictvím sloupku v deníku The Times.

Zdroj fotografie: goal.com

Pandemie nového typu koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 ovlivnila životy v drtivé většině zemí. Lidé mají zákaz shromažďování, cestování do zahraničí a některým bylo dokonce zakázáno provozovat výdělečnou činnost, protože existuje riziko, že právě v jejich provozovnám by mohlo dojít k rychlému šíření nákazy. Zastavila se také většina sportovních soutěží, kvůli čemuž kluby samozřejmě přicházejí o peníze. Představitelé Anglie nyní hromadně vyzývají fotbalové ikony z tamní ligy, aby přistoupili na snížení finančních odměn, což má pomoci zaplatit běžné zaměstnance stadionů. Proti tomu se však někteří ohrazují, v čele se slavným Waynem Rooneym. Ten se k situaci vyjádřil prostřednictvím sloupku v deníku The Times.

Fotbalisté jsou prý jen obětními beránky

Čtyřiatřicetiletý fotbalový útočník Wayne Rooney aktuálně kope za druholigové Derby County, většinu své sportovní kariéry ovšem strávil v barvách Manchesteru United či mateřského Evertonu, takže poměrně velké procento fanoušků z celého světa k němu i nadále s obdivem vzhlíží. Jako sportovní celebrita se nyní vyjádřil k situaci kolem šířícího se koronaviru, jenž si v Anglii vyžádal už téměř pět tisíc obětí.

Co se vlastně stalo? Ze stran vlády zmíněné země a také řad odborníků se ozývají názory, že by hráči měli v současné době přistoupit na snížení finančních odměn minimálně o třicet procent, jelikož nemohou vykonávat profesionální činnost a peníze, které jim každý měsíc přitékají na bankovní účty, by se měly použít spíše k záchraně těch nejohroženějších skupin zaměstnanců jako jsou uklízečky, hlídači a další. Wayne Rooney si ovšem myslí, že vláda se skrze ministerstvo zdravotnictví vedené Mattem Hancockem pouze snaží odvrátit pozornost od své vlastní neschopnosti:

„Nechce pan ministr neustálými útoky na fotbalisty jen odvrátit pozornost od toho, že jeho vláda nezvládá pandemii? Mám z toho pocit, jakože se snaží zahnat hráče mediálním tlakem do kouta, kde je donutí zaplatit účet za ušlé zisky. Jsme sice velmi dobře placení a můžeme si proto dovolit vzdát se části peněz, nicméně impulz by měl přijít od samotných hráčů. Lidé ve vedení klubů by měli vysvětlit, kolik k přežití potřebují ušetřit a my všichni bychom to určitě pochopili.“

Sám Wayne Rooney je prý ochoten pomáhat. A není jediný

Zdroj fotografie: talksport.com

K názoru ministerstva zdravotnictví se připojilo také vedení Premier League, které zdůraznilo, že v následujících dnech se pokusí vyjednat snížení platů jednotlivých hráčů o zmíněných třicet procent. Naopak hráčská unie tvrdí, že plošné snížení odměn bude nevýhodné zejména pro stát, který tak na daních přijde o nemalé peníze. Wayne Rooney taktéž zastává názor, že krácení mezd v tuhle chvíli ničemu nepomůže:

„Já osobně jsem připraven jakkoli pomoci a věřím, že určitě nejsem jediným profesionálním fotbalistou s tímto smýšlením. Proč se z náš ovšem v téhle nelehké době dělají obětní beránci? Ať se na to díváte z kteréhokoli úhlu, jsme pro všechny příliš snadné terče. Co ale nezaznívá, je skutečnost, že polovinu finančních odměn fotbalistů spolknou daně. Peníze pak putují vládě, které pomáhají v oblasti zdravotnictví. Je to pro nás zkrátka neřešitelná situace, kterou bohužel nemůžeme vyhrát.“