Vzpomínáte si? Moment, po kterém David Limberský získal navždy nálepku simulanta

Jde o jeden z nejvýraznějších momentů českého fotbalu v éře triumfů Viktorie Plzeň. Jak se z Davida Limberského stal „simulant“ a proč je dodnes jedním z nejméně oblíbených českých fotbalistů?

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Generační talent. Dnes devětatřicetiletý obránce David Limberský bezpochyby patří k historicky nejlepším produktům akademie Viktorie Plzeň. Rychlonohý a technicky nadaný krajní obránce s ofenzivními choutkami se postupně stal klubovou ikonou a mimo krátké a nevýrazné působení v italské Modeně, anglickém Tottenhamu Hotspur a pražské Spartě strávil ve Štruncových sadech takřka celou profesionální kariéru.  

Přesto mu výrazná část tuzemských fotbalových fanoušků nemůže dlouhodobě přijít na jméno. Výraznou kritiku sklidil například v září 2015 po nehodě v opilosti a následné gólové oslavě při níž celou situaci parodoval. V nelibost fanoušků se však dostal daleko dříve, konkrétně v sedmém ligovém kole sezóny 2012/13. Plzeň pod Pavlem Vrbou tehdy usilovala o zisk titulu po roční přestávce, v cestě ji však stála rozjetá pražská Sparta.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Viktoria v domácím prostředí potřebovala zvítězit, aby se na vedoucí Spartu dotáhla. Takticky svázaný souboj příliš šancí nepřinášel až do 40. minuty. Limberský si tehdy navedl míč do vápna a bez přičinění nohy hostujícího Josefa Hušbauera padl k zemi. Sudí Radek Matějek přes protesty nemilosrdně ukázal na bílý puntík a kapitán Plzně Pavel Horváth pokutový kop proměnil.

Jasný kontakt, jasná penalta, tvrdil

Spartu verdikt rozčaroval natolik, že ve hře byla údajně i varianta bojkotu zbytku utkání. Jak později potvrdil šéf komunikace Ondřej Kasík, vedení zvažovalo, že hráči nenastoupí ke druhé půli. Sám Limberský navíc v poločasovém rozhovoru prohlašoval, že situace byla jednoznačná. „Narazil jsem si balon s Pavlem Horváthem a zaškobrtl jsem o nohu jednoho ze sparťanů. Byl to jasný kontakt, jasná penalta,“ prohlásil pro kamery ČT Sport.

Utkání se přesto dohrálo a Plzeň jediným gólem utkání zvítězila. Vyrovnala tak pražskou Spartu na čele a tři body jí posléze pomohly k historicky druhému titulu. Ten získali Západočeši právě dvoubodovým rozdílem. Limberský se po svém simulování takřka přes noc stal vyvrhelem sparťanských fanoušků, kteří jeho doteky s míčem v nadcházejících vzájemných utkáních často doprovázali pískotem.

Bylo mi líto sudího, přiznal

Sám Limberský před časem přiznal, že skutečně simuloval. „Je to už dlouho. Za celý život jsem nasimuloval jednu penaltu a jsem doživotní simulant,“ vzpomínal pro TIKI TAKA. „Běžel jsem v rychlosti a věděl jsem, že tam ta noha bude. Tak jsem se za ní chytře zasáhl a už to bylo,“ doplnil s tím, že mu bylo líto sudího Matějka. Právě rozhodčí, který pokutový kop odpískal, totiž po utkání vyfasoval doživotní stopku. Byť komise rozhodčích tvrdila, že rozhodnutí učinil na vlastní žádost. „Bylo mi ho líto,“ míní.

Osudný moment mu navždy pošramotil pověst. Postavil si proti sobě jak příznivce Sparty, tak Slavie a později i celou fotbalovou veřejnost. „Nemám z té simulace úplnou radost. Na druhou stranu sparťani nebo slávisti simulují pořád,“ zakončil Limberský.

Jak vzpomínáte na kariéru Davida Limberského?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články