Vzpomínáte si? Kdo prohraje, padá! Baník zažil v Olomouci zázrak v rytmu brazilské samby

Utkání, které rozhodlo o sestupu a jeden z nejúžasnějších obratů v historii české ligy. Jaký zázrak zažil ostravský Baník v Olomouci?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Nebylo tomu tak dávno, co ostravský Baník zažíval boje o holé udržení v první lize. A ročník 2013/2014 nebyl výjimkou. Ač se v předchozích dvou letech dokázali Slezané pod tíhou finančních potíží vždy umístit na čtrnácté příčce jen několik bodů od sestupu zdálo se, že další ročník již mezi tuzemskou smetánkou neustojí. Čtyři kola před koncem totiž byli jasným aspirantem na sestup.

Obdobné potíže však zažívala také olomoucká Sigma, která po vydařeném vstupu do sezóny překvapivě padala tabulkou. Jejich vzájemný souboj v 27. kole ročníku měl tak přinést jasné rozuzlení a nepovědět, jak dopadne sestupová hádanka. Ani jedno z mužstev se však na Andrově stadionu nemohlo spolehnout na přízeň svých fanoušků, kteří vinou represí LFA vůči chorálům či pyrotechnice, vyzvali k bojkotu.

iZdroj fotografie: SK Sigma Olomouc

Duel o všechno,“ jak nazval zápas jeden z olomouckých deníků, však přinesl studenou sprchu pro příznivce Baníku skryté za plotem nedaleko stadionu. Po pouhých 14. minutách využil chyby v obraně Jan Schulmeister, jehož ránu dokázal hostující Pavlenka vytěsnit. Mladý brankář však míč neudržel, srazil se se spoluhráčem a nabídl úvodní gól Adamu Varadimu. Po obdržené brance tak Slezané navíc museli poprvé střídat.

Obrat započal Kaša z voleje

Stačily pouhé čtyři minuty a inkasoval i jeho nástupce v bráně Baníku Vojtěch Šrom. Jan Navrátil napřáhl z patnácti metrů a chladnokrevně rozvlnil síť. Slezané se z rány jen těžko oklepávali a zdálo se, že další ztráta se blíží. Naději však dokázal vykřesat těsně před půli obránce Filip Kaša, který z voleje nádherně poslal míč těsně pod břevno. Do druhé půle pak vstoupil Baník jako znovuzrozený a hned po dvou minutách vyrovnal ranou Vojtěcha Štěpána.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Následující minuty byly ve znamení tuhého boje takřka bez šancí. Přesto oba kluby věděly, že právě dva body navíc mohou být v boji o záchranu rozhodující. V závěru druhé půle se dostal do výrazné šance Tomáš Chorý, jenže jeho projektil skončil jen u rohu. Šanci měl také domácí Jakub Rolinc, přečíslení šest na čtyři však nedokázal vhodně zakončit. A tak přišel trest. Brazilský křídelník Baníku Dyjan de Azevedo obešel čtveřici obránců, vyhnul se obránci a z hranice vápna poslal míč těsně pod břevno.

Baník se zachránil, Sigma sestoupila

Radost Slezanů byla nezměrná. Baník se po nečekaném triumfu 3:2 dokázal odlepit ode dna a nastartovat se k záchraně. Svěřenci trenérů Tomáše Bernadyho a Martina Svědíka do konce ročníku zůstali neporaženi, a nakonec slavili na klidné desáté příčce. Olomouckou Sigmu však čekal zdaleka jiný osud v podobě sestupu do druhé ligy.

Oba celky se paradoxně potkaly v ligové soutěži až o téměř dva roky později, tehdy se však z udržení nemohl radovat ani jeden z nich.

Vzpomínáte si na legendární obrat ve prospěch ostravského Baníku?