Výsměch! Kontroverzní rozhodčí byl povýšen!

                   

Sudí byli letos často skloňovaným nedostatkem českých fotbalových soutěží. Jejich chyby v důležitých zápasech se množily jedna za druhou, mnozí dokonce začali polemizovat nad významem videa ve fotbale, které mnohokrát bylo spíše ke škodě než k užitku. Fanoušci a dokonce už i některé kluby volají po rychlé nápravě, které se ovšem vedení českého fotbalu brání a problém bagatelizuje. Plivanec do tváře všem kritikům je i kauza kolem rozhodčího Petru Ardeleana, jenž je podezřelý ze zaujatého vedení duelu mezi Příbramí a Zbrojovkou Brno v baráži. Místo trestu, který by si jistě zasloužil, byl od UEFY na doporučení Fotbalové asociace ČR povýšen!

Baráž přinesla obrovskou vlnu nevole, poškozené kluby se bouří

Nejvyšší česká fotbalová liga přinesla opravdu mnoho sporných zápasů, ve kterých si dle názoru široké veřejnosti přední tuzemské kluby dokráčely pro vítězství za vydatné pomoci hlavních sudích. Komise rozhodčích v několika případech dala „křiklounům“ za pravdu a hlavní arbitry odměnila buďto pokutou nebo stopkou na určitý počet zápasů. Nejhorší světlo na stav současného fotbalu v České republice ovšem vrhají úplně závěrečná klání tohoto ročníku, v nichž se rozhodovalo o setrvání nebo sestupu nejméně úspěšných celků.

Do barážových duelů vkročila Karviná proti Jihlavě a Příbram se utkala s Brnem. Do role hlavních dirigentů těchto zápasů byli obsazeni Martin Nenadál a Petr Ardeleanu. Karviná pod taktovkou prvně jmenovaného dokázala dokráčet až za udržením ve Fortuna lize.

Bezprostředně po odvetném utkání se vedení Jihlavy rozhodlo vyvolat protestní akci proti Fotbalové asociaci ČR, jelikož dle jejich názoru je rozhodčí výrazně poškodil. Zároveň k tomuto aktu vyzvalo také ostatní celky, jenže jejich žádost nikdo další dosud nevyslyšel. Nikdo kromě Zbrojovky Brno, která na úkor Příbrami zůstala v nižší soutěži a rovněž se mohla právem zlobit, že hlavní arbitr tomuto výsledku hodně dopomohl.

Reakce povolaných s naprosto odlišným scénářem

Jelikož kauza kolem dvojzápasu Karviné s Jihlavou se mediálně propírala přeci jen o něco více, nezbylo Komisi rozhodčích ovládané kontroverzním Romanem Berbrem a Dagmar Damkovou nic jiného, než Martina Nenadála tvrdě potrestat. Bezprostředně po skončení baráže byl Nenadál vyřazen z listiny profesionálních rozhodčích. Jihlava k tomu navíc žádala opakování zápasů, v tomto případě jim ovšem nebylo vyhověno, jelikož to pravidla soutěže nedovolují.

No a jak to nakonec dopadlo s Petrem Ardeleanem? Jeho jméno zaznívalo nejen v souvislosti se spornými rozhodnutími v zápasech mezi Brnem a Příbramí, zásadní minely předvedl také ve finále MOL Cupu. Za to ovšem místo trestu přišla odměna v podobě povýšení! Doposud Ardeleanu působil ve společnosti rozhodčích druhé kategorie, odkud se nyní posunul do kategorie první. Poslední metou, která před ním tedy momentálně stojí, je kategorie elitní, kde je z Čechů pouze Pavel Královec.

Jakou další eskapádu musí Anderleanu předvést, aby se mezi nejlepší arbitry světa probojoval? Zřejmě by musel zásadně ovlivnit konečný výsledek přímého souboje o první místo v tabulce Fortuna ligy, to by v českých vodách již překonat nešlo…

Foto: живуспортом.рф

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články