Vyhazov Pavla Vrby nic neřeší. Zlín je v úpadku, druhá liga nemusí být dno

GLOSA: Po devíti inkasovaných brankách vyhazov. Pavel Vrba už není trenérem fotbalového Zlína, přesto klub nemůže očekávat vzestup ani bez něj. Proč?

i Zdroj fotografie: FC Trinity Zlín
                   

V uplynulém ročníku papírově sestupující mužstvo dokázal v nejvyšší soutěži zachránit, nyní jeho mise končí předčasně. Po domácí porážce 5:9 proti Mladé Boleslavi dospělo vedení fotbalového Zlína k rozhodnutí předčasně ukončit spolupráci s trenérem Pavlem Vrbou. Ani vyhazov bývalého trenéra plzeňské Viktorie, pražské Sparty nebo Baníku Ostrava však nemusí tradičnímu ligovému klubu pomoci. Problémy jsou totiž hlubší.

A bez nadsázky se dá říci, že za řadu z nich Vrba ani zdaleka nemohl. Sám devětapadesátiletý kouč si několikrát na startu ročníku stěžoval na malou šíři a nízkou kvalitu kádru a marně vyhlížel příchod produktivního útočníka. Nepřišel. Zlín tak v ofenzivě spoléhá na talentovaného Nedeljka Koviniče, velkou neznámou v podobě Senegalce El Hadji Ndiaye a Filipa Žáka, který po svém příchodu marně čeká na gól. Ani jeden z hráčů přitom nenaplňuje definici snajpra, na něhož byli fanoušci na zlínské Letné zvyklí.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Vždyť ještě loni měl Zlín v kádru nejdříve Lamina Jawa, poté i Libora Kozáka. Tradiční celek navíc na výrazných osobnostech na hrot útoku stavěl dlouhodobě: není tomu tak dávno, kdy v ofenzivě střílel góly Jean-David Beauguel, Tomáš Poznar, Lukáš Železník nebo Dame Diop. Po nich se však zaprášilo a adekvátní náhrady. Klub, který ještě před šesti lety hrál základní skupinu Evropské ligy nedokázal na přelomový rok navázat a nadále padá ke dnu.

Druhá liga by mohla pomoci

Navíc je otazníkem, jak hluboké může dno být. Aktuální mužstvo je totiž až na výjimky složené z hráčů, kteří by za běžných okolností hráli až druhou nejvyšší soutěž. V tomto ohledu bije do očí zejména obrana a devítigólová smršť v posledním zápase není náhodou. Zlínu v defenzivě chybí jak organizace hry, tak individuální kvalita jednotlivých hráčů a sází jen na bojovnost. Právě proto inkasovala příděly i proti Baníku a Viktorii Plzeň.

iZdroj fotografie: FC Trinity Zlín

Odchod Vrby je tak jen výrazem čirého zoufalství, přesto Zlínu nepomůže. Pomohou jen razantní investice do kádru, který zkrátka a jasně na českou nejvyšší soutěž dlouhodobě nemá. Druhá liga by tak paradoxně mohla Zlínu pomoci přečkat těžké časy, přestavět kádr a vrátit se mezi elitu. Je však otazníkem, zda stejně smýšlí i vedení tradičního klubu.

Sestoupí Zlín do druhé ligy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články