Vyhazov jako unáhlená možnost: Důvody, proč by měl Šilhavý u repre zůstat

GLOSA: Ač téměř kompletní fotbalová veřejnost žádá jeho hlavu, měl by na své pozici zůstat. Proč je pokračování Jaroslava Šilhavého pro národní tým aktuálně nejlepší volbou?

i Zdroj fotografie: FAČR
                   

Ostuda, blamáž, tragédie. Porážka české reprezentace proti Albánii zvedla ze židle takřka celou fotbalovou veřejnost a zkomplikovala národnímu týmu postupové šance. Přesto je důležité říci, že porážka není jen vinou trenéra Jaroslava Šilhavého. Ano, lze mu vyčítat řadu tahů včetně pozdních střídání, taktického rozestavení či nízkého nasazení hráčů. Jeho odvolávání po zápase venku, v němž rozhodla o výsledku zásadním způsobem červená karta a neuznaný gól, je však předčasný.

Dlouhodobě je zřejmé, že vztah Jaroslava Šilhavého a národního týmu se blíží ke svému konci. Fotbalová veřejnost si přeje progresivnějšího stratéga a novou tvář, což je pochopitelné. Přesto je otázkou, zda je vhodný čas na změnu právě teď. Nakolik by bylo lepší angažmá téměř neznámého Ivana Haška nebo léta netrénujícího Zdeňka Ščasného? Jak dlouho by trvalo jejich seznámení s týmem? Celá změna by totiž mohla skončit ještě větší blamáží.

iZdroj fotografie: FAČR

Zkušený stratég, který v minulosti vedl pražskou Slavii, Liberec nebo Jablonec, navíc čelí kritice a hlasům o svém odvolání takřka od začátku svého angažmá. Jeho konzervativní přístup a zdánlivě čitelná herní strategie přesto dovedla národní tým k postupu do nejvyšší skupiny Ligy národů, do čtvrtfinále evropského šampionátu a nedávno rozdrtila Polsko. Současná situace navíc ukazuje, že nic není tak horké, jak se zdá.

Postup je na dosah

Pro národní tým šlo totiž o vůbec první porážku v kvalifikaci a její postup je stále velmi blízko. Národní tým čekají zápasy s Moldavskem a Faerskými ostrovy, posléze důležitý boj proti Polsku. Navíc je k dispozici polštář v podobě boje o šampionát skrze play-off nejlepších nepostoupivších mužstvem z Ligy národů. Národní tým tak má stále postup na dosah a zdaleka se nedá mluvit o pouze teoretických šancích.

iZdroj fotografie: Reuters

Je pravdou, že národní tým by měl dlouhodobě hledat nové jméno. Čas na změnu by však měl nastat až po evropském šampionátu 2024. Do té doby je Jaroslav Šilhavým tím nejlepším trenérem, jaký je právě pro daný úkol k dispozici. A až svou konzervativní strategií bude na šampionátu slavit další úspěch, na blamáž v Albánii se rychle zapomene.

Měl by Jaroslav Šilhavý zůstat u kormidla národního týmu nebo být odvolán?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články