Ani Liga mistrů nepomohla. Viktoria Plzeň zažívá velké vystřízlivění, o její hráče není zájem

KOMENTÁŘ: Když se na jaře plzeňská Viktorie překvapivě kvalifikovala až do základní části Ligy mistrů, očekávalo se co do růstu hodnoty hráčů mnohé. Přesto je současná situace zklamáním.

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

Evropské poháry jsou pro české kluby výraznou příležitostí nejen po finanční stránce. Mimo odměny za odehraná utkání a získané body je stěžejní také růst hodnoty samotných hráčů, kteří se mohou ukázat na evropské scéně. Snadno tak zaujmou zraky velkoklubů i týmů z finančně silnějších soutěží, které posléze nešetří zájmem ani penězi. Obzvláště Liga mistrů patří mezi nejsledovanější.

Důkazem je počínaní pražské Slavie před třemi lety, na jehož základě zamířili do Premier League jak Tomáš Souček, tak později Vladimír Coufal. Stejnou šanci namířit reflektory na své největší opory měla plzeňská Viktoria pod trenérem Michalem Bílkem. Skupina s Barcelonou, Bayernem Mnichov a Interem Milán bezpochyby patřila mezi třešničky na dortu celé soutěže. Přesto se zatím zdá, že ani jeden z plzeňských fotbalistů skauty některého z velkoklubů nezaujal.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

A není divu. Západočeši v řadě utkání nepředvedli vůbec nic. Několikrát kapituloval i Jindřich Staněk, který přesto předváděl solidní výkony. Právě někdejší brankář akademie Evertonu či pražské Sparty měl být nejrychleji rostoucím prodejním artiklem, jehož cena se mohla raketově navýšit. Opak je však podle zákulisních informací pravdou. Sama Plzeň údajně oslovila agenty šestadvacetiletého gólmana, aby se pokusili v zimě najít opoře nový klub.

Nabídka nepřišla

Samozřejmě za předem stanovenou prodejní částku, která se měla pohybovat okolo zhruba sta milionů korun. Šéf Viktorie Adolf Šádek dal přesunu znamenajícímu podstatný příjem do klubové kasy zelenou. Výrazný zájem odejít měl údajně i sám Staněk, který chtěl v současné formě zkusit štěstí v jedné z lepších zahraničních lig. Přesto se ukázalo, že předpokládaný po šesti odchytaných utkáních v Lize mistrů zájem nenastal.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Zkrátka se nenašel zájemce, který by za jednoho z nejlepších českých brankářů vysázel na stůl dostatečně velký balík. Nabídky se objevily, zdaleka však nikoli v očekávané výši. Situace je ještě horší u hráčů z pole, kteří se podepsali pod plzeňskou cestu Evropou. Zahraniční kluby nezaujal ani Adam Vlkanova, ani Lukáš Kalvach, ani Pavel Bucha – tedy co do hodnoty tři nejcennější hráči Západočechů.

Letní změny? Těžko

Situace se samozřejmě může změnit v létě. Je však naivní si myslet, že jeden z hráčů odejde za velký balík do elitní evropské soutěže. Z tohoto ohledu proto musí být působení Viktorie v Lize mistrů pro vedení klubu zklamáním. Na druhé straně Západočeši mohou počítat s půl miliardou korun, tedy částkou, kterou inkasovali za účast a televizní práva. Řada hráčů si navíc splnila svůj sen. Tím však výčet pozitiv končí.

Proč není o hráče Plzně na přestupovém trhu zájem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články