Ve Spartě nezářil, poté pomohl ke vzestupu Lipsku. Jak vzpomíná Niklas Hoheneder na Letnou?

Po boku Tomáše Řepky se měl stát novým lídrem sparťanské defenzivy, přesto jeho angažmá na Letné skončilo předčasně. Jak rakouský stoper Niklas Hoheneder vzpomíná na Spartu?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Talentovaný stoper Niklad Hoheneder zamířil na Letnou v létě 2009 jako jedna z velkých nadějí rakouského fotbalu. Ve dvaadvaceti letech měl na svém kontě více než 130 startů za LASK Linz a patřil k oporám mládežnických reprezentací. „Mohl jsem zůstat v Rakousku, ale zvolil jsem Spartu. Roli hrálo její jméno, tradice, pravidelná účast v Evropě a hlavně to, že z české ligy se více než z Rakouska odchází do dobrých evropských lig. Angažmá v Německu, Itálii nebo Anglii je můj sen,“ prohlásil po svém příchodu.

Krátce po jeho příchodu však bylo jasné, že zdaleka nemusí jít o natolik výrazné posílení jak se zprvu mohlo zdát. Na startu ročníku trápila Hohenedera kondice, ale posléze dostával šance a ve zbytku ročníku nastupoval v základní sestavě po boku Tomáše Řepky a Ericha Brabce. Jenže právě vedle dvou defenzivních opor bylo znát, že Rakušan tehdejší vysoké úrovně Sparty nedosahuje. Na jedné straně přinášel efektivitu ve vzduchu a vyhrané hlavičkové souboje, na druhé straně ukazoval tristní rozehrávku a techniku.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Přesto mohl po posledním ligovém kole slavit v rudém dresu mistrovský titul. Krátce poté přišel pohárový krach v Žilině, která nečekaně připravila Spartu o Ligu mistrů. Pod neúspěch se podepsal Hoheneder, který při absenci Řepky a Brabce odehrál kompletní odvetu. „V zápase byl pro mě největším zklamáním. Byl měkký, dával na sebe neustále pozor a válel se na zemi. Řeší se proč po něm neustále Řepka řve, ale i já bych to těžko překousával,“ komentoval jeho tehdejší výkon pro Sport bývalý stoper Daniel Drahokoupil.

Hořký konec

Po blamáži se Žilinou se rakouský obránce objevoval na hřišti stále více sporadicky. V lize odehrál na podzim jen 484 minut a v lednu zamířil hostovat zpět do Rakouska. „Vím, že jsem neodešel ze sportovních důvodů, proto mě loučení se Spartou tolik nebolí,“ uvedl tehdy místním médiím. „Možná dva až tři hráče nechávali hrát častěji, aby je pak lépe prodali. Třeba takového Kucku, který teď přestoupil do Janova,“ neváhal zkritizovat vedení na Letné.

Ani v Austrii Vídeň však neuspěl a o půlroku později se vrátil zpět do Sparty. Ta o něj již neměla zájem, a proto kývla na nabídku druholigového německého Karlsruheru. Hoheneder tak zakončil své angažmá v Česku po dvou letech. „Nemyslím si, že jsem ve Spartě neuspěl. V prvních týdnech jsem měl sice problémy s rytmem, ale časem do toho dostal a pomohl jsem k titulu. Druhý rok ale nebyl povedený pro mě ani pro klub,“ zhodnocoval pro Ruik.

Měl jsem zůstat, zhodnocuje

Někdy jsem naštvaný, že jsem odešel ze Sparty do Austria Vídeň. Možná by moje kariéra šla úplně jiným směrem, kdybych zůstal ve Spartě, protože tam byl naprosto skvělý tým, na který velmi rád vzpomínám,“ dodává stoper, který posléze mezi léty 2012 až 2015 oblékal dres Lipska, se kterým zažil památný vzestup německou fotbalovou pyramidou ze čtvrté ligy až do druhé. Bundesligu si přesto nikdy nezahrál a po štacích v Kielu a Chemnitzeru, kde nyní působí jako asistent trenéra, ukončil kariéru.

iZdroj fotografie: RB Lipsko

Jak vzpomínáte na Hohenederovo angažmá na Letné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Kontrola trakce na sněhu vypnutá nebo zapnutá, to je otázka. V některých situacích to skutečně může pomoci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Vojenské pěchotní zbraně mimo chápání: jedna střílí pod vodou, další za roh, jiná má zase jediného majitele nebo s přesností dostřelí i 1,6 km
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem