Ve Slavii skončil po půlroce na vlastní žádost. Dnes působí v Anglii a zúčastnil se i EURA

Patřil mezi největší talenty finské brankářské školy, přesto jeho působení v Edenu skončilo předčasně. Tehdy třiadvacetiletý gólman Anssi Jakkola přicházel v roce 2010 do Slavie jako velké posila mezi tři tyče a budoucí náhrada zkušeného Martina Vaniaka, po půlroce však dobrovolně řady sešívaných opustil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jakkola byl pravidelným členem finských mládežnických reprezentací, proto není divu, že si jej v pouhých devatenácti letech vyhlédla italská Siena. V klubu, který tehdy hrál Serii A, však působil až jako trojka, přesto si dokázal v kabině získat cenné kontakty. Jedním z nich byl i záložník Lukáš Jarolím, který v Sieně působil dvě sezóny s kapitánskou páskou na ruce.

Na jaře 2010 však italský celek sestupuje z nejvyšší soutěže a Jarolím i Jakkola se stanou volnými hráči. Do Edenu nejprve zamíří český středopolař, po dvou týdnech je dotažen i příchod finského brankáře. „Jsem velice rád, že vše dobře dopadlo a mohu působit ve Slavii, která pro mě představuje velkou výzvu,“ prohlásil Jakkola po podpisu dvouleté smlouvy s opcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Slyšel jsem o ní od Lukáše Jarolíma jen to nejlepší, má očekávání se potvrdila poté, co jsem se zapojil do práce s týmem,“ dodal. Právě on měl být náhradou za zkušeného Martina Vaniaka, který se chystal ukončit v zimě kariéru. Rodák z města Kemi na severu země dostal svou první šanci mezi třemi tyčemi již v šestém kole vinou Vaniakových zdravotních problémů. Premiéra však zdaleka nevyšla podle jeho představ.

Dva zápasy a konec

Sešívaní sice v Teplicích od prvních minut vedli, Severočeši však stav utkání otočili a po výhře 2:1 slavili nečekaný tříbodový příděl. „Včera po tréninku jsem se dozvěděl, že nastoupím. Snažil jsem se připravit co nejlépe. I když samozřejmě že jsem cítil trochu nervozitu – byl to můj první zápas v novém týmu. Začalo to pro nás dobře, byl jsem přesvědčený, že vyhrajeme. Pak jsme ale body ztratili,“ smutnil po zápase Jakkola.

Zázemí, které máme jako klub, je také výborné, navíc Slavia má i vynikající fanoušky, kteří povzbuzují, i když se nedaří. Věřím, že jim už v příštím zápase uděláme větší radost,“ prohlásil tehdy finský brankář, který nastoupil ještě za týden, kdy proti Olomouci vychytal remízu 1:1. Po pár týdnech se však se sešívanými rozloučil a kývnul na nabídku skotského Kilmarnocku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na vlastní přání ve Slavii skončil Anssi Jaakkola, takže jsme si znovu sedli a s Martinem jsme se dohodli, že nám minimálně ještě ten půlrok pomůže,“ prohlásil tehdejší trenér Michal Petrouš s tím, že na pozici jedničky zůstává Vaniak. Jakkola však svého rozhodnutí nemusí litovat.

Ve Skotsku si našel manželku a po dvou letech zamířil do jihoafrického Ajaxu Kapské město. Zahrál si tři sezóny také anglickou Championship za Reading, dnes působí v dresu Bristolu Rovers, hrajícího čtvrtou anglickou ligu. Byl povolán i na letošní evropský šampionát, kde působil v dresu Finska jako trojka. Na krátkou epizodu v Edenu tak může jen s úsměvem vzpomínat.

Zdroj: SK Slavia Praha, Transfermarkt, BBC, Bristol Rovers, BerkshireLive

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články