Ve finále FA Cupu se střetli dva mladí trenéři

Zdroj fotografie: thesun.co.uk

Pokud se na Britských ostrovech mluví o letošním finále poháru FA Cup, novináři nezapomínají podotknout, že se v něm utkala nová trenérská generace. Na lavičce Arsenalu stála jeho bývalá opora, osmatřicetiletý Španěl Miker Arteta, londýnskou Chelsea pak vedla jedna z jejích největších legend, dvaačtyřicetiletý Frank Lampard.

Právě trenérské mládí se nyní v Británii tlačí do popředí, přestože nejlepšího trenéra uplynulé sezony, Jürgena Kloppa, můžeme ve třiapadesáti letech pokládat za zástupce střední generace.

Zdroj fotografie: independent.co.uk

Mládí vpřed

Na ostrovech týmy na mladé trenéry sázejí tradičně. Například ikonický José Mourinho usedl na lavičku Chelasea v roce 2004 v době, kdy mu bylo teprve 41 let. Na rozdíl od koučů letošních finalistů FA Cupu ovšem Mourinho nebyl oblíbencem fanoušků z dob, kdy za londýnský klub sám hrával. Právě počet zápasů odehraných za tým přitom bývá jedním z důležitých kritérií, podle nichž kluby volí trenérské nováčky.

Zdroj fotografie: thesun.co.uk

Historický rekord

Dlouhodobě se věkový průměr trenérů v Premier League pohybuje kolem 49 let, což je o něco nižší hodnota než v jiných elitních ligách. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo – londýnský Crystal Palace vede Roy Hodgson, historicky nejstarší trenér soutěže. Pro srovnání připomeňme, že nejúspěšnější kouč české fotbalové reprezentace, Karel Bruckner, zakončil své angažmá u národního týmu v roce 2008 v osmašedesáti letech. Tou dobou již byl fotbalovou veřejností vnímán jako starý trenér.

Obrat Arsenalu

Pro fotbalové fanoušky je pochopitelně stěžejní výsledek. Kanonýrům, kteří hned od začátku prohrávali, se podařilo zápas otočit už v řádné hrací době a Arteta tak získal první velkou trofej v pozici trenéra. Arsenal, historicky nejúspěšnější klub soutěže, FA Cup vyhrál již počtrnácté. Góly v letošním finále dávali:

  • Christian Pulišić už v 5. minutě
  • Pierre-Emerick Aubameyang ve 28. a 67. minutě